SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI - Live Text

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI. Simona Halep, numărul patru mondial, luptă pentru un loc în finala turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari, împotriva jucătoarei din Germania, Angelique Kerber, locul 2 în clasamentul mondial. Meciul se va disputa în această seară, nu înainte de ora 21:30.

Setul 2 SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER

4-6 Angelique Kerber câștigă după un meci care a durat o oră și jumătate și va juca în finala turneului WTA de la Cincinnati, împotriva Karolinei Pliskova

"Abia aștept să fiu în finală. Cred că va fi un meci bun mâine. Nu a fost ușor (meciul cu Simona Halep - n. red.), condițiile au fost dificile. Am încercat să mă concentrez mai mult asupra propriului meu joc. Va trebui să stau un moment să mă bucur de ce mi se întâmplă. Acum e finala și înseamnă mult pentru mine", au fost primele declarații ale jucătoarei din Germania, Angelique Kerber, după victoria obținută în partida cu Simona Halep.

4-5 Simona Halep nu cedează și își adjudecă acest game. Sportiva noastră are șanse să întoarcă soarta meciului

3-5 Un singur game o mai desparte pe Angelique Kerber de victoria în această semifinală a turneului de la Cincinnati

Intervine o pauză, timp în care sportiva din Germania primește sfaturi de la antrenorul său

3-4 Simona Halep își ridică fanii din tribune în picioare, după ce s-a apropiat la un singur game diferență de Angelique Kerber

2-4 Break Simona Halep

1-4 Un prim game câștigat de Simona Halep în acest al doilea set, după ce adversara sa le-a câștigat pe ultimele șapte ale partidei

0-4 Angelique Kerber se distanțează la patru game-uri, pentru prima dată în această partidă

0-3 Game extrem de disputat, încheiat în final în favoarea jucătoarei din Germania, care mărește diferența

0-2 Angelique Kerber își face srviciul

0-1 Break Angelique Kerber

Setul 1 SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER

3-6 Primul set al meciului SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER a revenit sportivei din Germania, după 38 de minute de joc

3-5 Angelique Kerber câștigă primul game după întreruperea partidei din cauza ploii

S-a reluat partida în jurul orei 23:15

Meciul a fost întrerupt. Plouă din nou

3-4 Game pentru Angelique Kerber

3-3 Simona Halep recuperează diferența și restabilește egalitatea. Halep și-a câștigat serviciul pentru prima dată în acest meci

2-3 Simona Halep reduce din diferență

1-3 Angelique Kerber se desprinde

1-2 Angelique Kerber preia conducerea, pentru prima dată, în această partidă

1-1 Game câștigat de sportiva din Germania

1-0 Simona Halep câștigă primul game la meciului, după ce Angelique Kerber nu și-a fructificat propriul serviciu

UPDATE 22:10 Meciul nu a început încă din cauza ploii

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI. Simona Halep s-a calificat vineri în semifinalele turneului de la Cincinnati după ce a învins-o pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA, cu 7-5, 6-1.

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI. La rândul ei, Angelique Kerber s-a impus, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-0, în fața Carlei Suarez Navarro, locul 12 WTA.

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI.  Cele două sportive s-au întâlnit până în prezent de șase ori. Simona Halep are 4-2 în meciurile directe cu Angelique Kerber, sportiva noastră reușind să se impună și în cel mai recent duel al celor două jucătoare, la Montreal, scor 6-0, 3-6, 6-2.

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER la CINCINNATI. Miza meciului din seara aceasta este foarte mare pentru sportiva din Germania. În cazul în care Angelique Kerber ajunge în finala de la Cincinnati și va câștiga turneul, ea va deveni noul lider mondial.

Spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA, şi Karolina Pliskova din Cehia, locul 17 WTA, s-au deulat în cealaltă semifinală. Prima finalistă este Karolina Pliskova, care a trecut ușor de Garbine Muguruza, scor 6-1, 6-3.