Simona Halep, aleasă sportiva lunii februarie în ancheta Sky Sports

Românca Simona Halep, locul 3 WTA, a fost desemnată sportiva lunii februarie de participanţii la o anchetă iniţiată de postul Sky Sports. Românca a fost preferată de 88 la sută dintre cei care au votat pe site-ul televiziunii britanice, scrie prosport.ro.

Simona Halep le-a devansat în această anchetă pe Charlotte Edwards (cricket), Katerina Johnson-Thompson (heptatlon), Lydia Ko (golf), Samantha Murray (pentatlon modern) şi Lizzy Yarnold (skeleton).

Câştigătoare a ultimei ediţii a turneului Premier 5 de la Dubai, românca a fost desemnată şi jucătoarea de tenis a lunii februarie, într-o anchetă desfăşurată pe site-ul oficial al WTA. Simona Halep a câştigat şi ancheta pentru lovitura lunii februarie.

La 21 februarie, Simona Halep a câştigat al zecelea trofeu din carieră, al doilea de categorie Premier 5, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 17, în finala turneului de la Dubai.

Vezi aici detalii: Simona Halep, jucătoarea lunii februarie. A reușit și lovitura lunii - Cum au votat fanii