Simona Halep, al treilea trofeu din 2013: turneul WTA de la Budapesta

Simona Halep a câștigat finala turneului WTA de la Budapesta după o finală disputată cu austriaca Yvonne Meusburger, urmând să primească un cec de 40.000 de dolari pentru al treilea titlu câștigat în ultimele patru turnee.

Românca loc 30 mondial, a bătut-o pe austriacă cu 6 - 3, 7-6 (9-7) și 6-1, într-o partidă care a durat două ore și 27 de minute.

După ce a câștigat lejer primul set, Halep a avut două mingi de meci tie-break-ul celui de-al doilea set, dar le-a pierdut pe ambele, pentru ca setul să-i revină într-un final adversarei sale din finală.

Turneul WTA de la Budapesta adună premii totale în valoare de 235.000 de dolari.

Simona Halep va primi pentru performanța sa și 280 de puncte în ierarhia WTA.

Este al treilea trofeu câștigat de româncă anul acesta, după cele de la Nurnberg și s'Hertogenbosh.