Serena Williams - Kerber, finală Wimbledon. Rezultat final după un joc sclipitor

Angelique Kerber, 30 de ani, locul 10 WTA, este în premieră regină la Wimbledon.

Nemțoaica a învins-o într-o manieră categorică în finală pe Serena Williams, 36 de ani, 183 WTA, scor 6-3, 6-3, după doar o oră și 7 minute de joc, informează GSP.

Serena a început modest partida, și-a pierdut serviciul, dar a revenit și a câștigat următoarele 3 game-uri, conducând cu 3-2. Acela a fost, de altfel, singurul moment din meci în care americanca s-a aflat la conducerea partidei.

Kerber a etalat un joc sclipitor, nu a greșit aproape deloc și a profitat de numeroasele greșeli neforțate ale Serenei. Nemțoaica a revenit de la 2-3 și s-a impus cu 6-3.

Kerber a menținut același ritm impresionant și în setul secund, a profitat de un game slab al Serenei la serviciu și s-a impus cu 6-3, la fel ca în primul set.

Nemțoaica antrenată de Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep, își adjudecă cel de-al treilea trofeu de Mare Șlem al carierei, după ce a mai câștigat Australian Open și US Open, ambele în 2016, mai scrie sursa citată.