SCANDAL monstru. Lider PSD, despre dedesubturile unei afaceri murdare

După ce a fost exclus din fotbal pentru o perioadă de doi ani, Ion Viorel a aruncat vina pe PSD, fără ca partidul să aibă vreo legătură cu scandalul din fotbal.

Deputatul Marcel Ciolacu, lider PSD, a transmis un nou mesaj referitor la scandalul din fotbal.

"Cea mai importantă problemă acum pentru Buzău nu este că Ion Viorel a fost suspendat, ci că Buzăul nu mai are echipă de fotbal.

Semnalul de alarmă a fost la meciul de calificare a Gloriei Buzău la Timișoara, unde echipa noastră a pierdut, după ce a condus la pauză. În 2003, meciul acela important "a fost jucat la pauză". Este păcat de toate eforturile care s-au făcut, de faptul că și-a bătut joc de jucători, de energia consumată din partea celor care au crezut în acest „antrenor".

Este singurul vinovat, prin lipsa lui de asumare, pentru întreaga situație a Gloriei Buzău, echipă fanion a orașului nostru. Nu l-a preocupat decât buzunarul lui, prin BLATURILE făcute!

În momentul de față ne gândim la o soluție pentru redresarea echipei de fotbal alături de oameni dornici de sport, nu la care să primeze partea financiară personală", a spus deputatul Marcel Ciolacu, liderul PSD Buzău.

Antrenorul Ion Viorel, candidat la Primăria Buzăului, a fost suspendat doi ani din orice activitate legată de fotbal și amendat cu suma de 200.000 de lei.

(w670)

Un personaj care a lucrat cu "Vioară", dar și cu Dan Tulpan, vechi combinator în fotbalul mic și fost președinte la Gloria, vizat și el de deciziile nemiloase ale Comisiei de Disciplină, Aurel Brebeanu, patronul buzoienilor în sezonul 2006-2007, povestește pe îndelete cum făcea blaturi cuplul Viorel-Tulpan, scrie Libertatea.

În stagiunea respectivă, 2006-2007, au promovat pe teren Delta Tulcea, dar nu a luat licența și n-a putut profita, și Gloria Buzău. În locul Deltei Tulcea, a intrat Ceahlăul. În 2007, Brebeanu a cedat acțiunile lui Costel Bucur, omul de încredere al lui Gigi Becali.

Aurel Brebeanu îi numește pe Ion Viorel și pe Dan Tulpan "groparii fotbalului buzoian".

"Am început sezonul 2006-2007 foarte prost. Am luat bătaie de la Bacău (0-1), la Botoșani (0-1) n-am trecut de jumătatea terenului. Atunci am dat Armata jos din pod! I-am spus lui Viorel: «Dacă-l pierzi și meciul cu Forex, te dau afară»! Viorel era consilier PD. A rezolvat politic meciul. S-a dus pe la Vrancea, a rezolvat cu arbitrul Serea, care era din zonă... A urmat meciul cu Forex (n.r. – 2-1 pentru Gloria). A aranjat cu arbitrul, fără să știu eu. S-a dat penalty în ultimul minut. Se tăvălea unul prin careu... Serea era arbitru de centru, am vorbit cu el după ultimul meci din campionat, dar mi-a zis că el nu luase nimic. Lovitura de la 11 metri i-a fost semnalată de ăla de la tușă!". Citiți continuarea AICI