Sancțiuni fără precedent după partida Petrolul – Gaz Metan

bornescu
bornescu

Bătăi, canibalism, eliminări. Cam așa se poate caracteriza partida de fotbal dintre Petrolul  și Gaz Metan. Partida cu șase eliminări și faza în care Mircea Bornescu, portarul ploieștenilor și-a mușcat în mod repetat adversarul, a determinat Comisia de disciplină să ia măsuri radicale.

Partida Petrolul – Gaz Metan, scor 1-1, a furnizat o serie de incidente şocante, chiar şi pentru România. Din cauza celor petrecute în timpul jocului, şase fotbalişti, doi de la Petrolul şi patru de la Gaz Metan, au fost trimişi la cabine, înainte de finalul meciului, iar arbitrul Sebastian Colţescu a dictat 11 minute de prelungire, scrie adevarul.ro.

- Cristi Todea (mijlocaş Gaz Metan) - 2 etape + amendă 2.000 lei

Petroliștii vor fi afectați cel mai mult de aceste sancțiuni, deoarece antrenorii Cosmin Contra şi Laurenţiu Roşu nu vor putea sta pe bancă, sâmbătă, 1 iunie, în finala Cupei României, când ploieştenii vor întâlni CFR Cluj. Nici jucătorii Mircea Bornescu şi Geraldo Alves nu vor avea drept de joc în cupă.