Şahtior Doneţk şi FC Barcelona s-au calificat în „sferturile” Ligii Campionilor

Echipa pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins ieri categoric, pe teren propriu, scor 3-0 (1-0), pe AS Roma şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Golurile ucrainenilor au fost marcate de Hubschman, în minutul 18, Willian, în minutul 58, şi Eduardo, în minutul 87. Fundaşul stânga român Răzvan Raţ a fost titular şi a jucat toate cele 90 de minute. În minutul 41, fundaşul de la AS Roma Mexes a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. În tur, Şahtior se impusese cu 3-2.

Într-o altă partidă disputată ieri seară, FC Barcelona a obţinut victoria cu 3-1 (1-0), pe teren propriu, în faţa lui Arsenal Londra, golurile fiind marcate de Messi (45+3 şi 71 – penalty) şi Xavi (69), respectiv Busquets (53 – autogol). Cum în meciul-tur englezii au învins doar cu 2-1, spaniolii s-au calificat în „sferturi”. În minutul 56, olandezul Van Persie, de la Arsenal, a văzut cartonaşul roşu, pentru cumul de „galbene”.