România, campioană mondială la handbal feminin Under-18

Victorie senzațională a selecționatei feminine de handbal Under-18 a României la Campionatul Mondial din Macedonia. Echipa României a câștigat, duminică, finala competiției de la Ohrid, impunându-se în fața jucătoarelor din Germania cu scorul de 32-21 (15-7).

Prima repriză a finalei s-a încheiat cu un avans al jucătoarelor din România de opt goluri, 15-7. În cea de-a două repriză, deși Germania a jucat mai agresiv și s-a apropiat la un moment dat la șase goluri, sportivele noastre au jucat spectaculos și au încheiat meciul cu scorul 32-21.

Lotul utilizat de România în finală: Mădălina Ion, Maria Isabela Roșca — Andreea Taivan, Oana Maria Bucă, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Maria Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (10), Daniela Corban (3), Alexandra Carasol (2), Florența Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenori: Aurelian Roșca, Gavril Kozma.

Totodată, Bianca Maria Bazaliu a cucerit titlul de golgheteră a competiției, cu 76 de goluri.