România, bronz la Campionatele Balcanice de judo

Foto ilustrativ

România a obținut o medalie de bronz la Campionatele Balcanice de judo pentru seniori, desfășurate sâmbătă și duminică la Skopje, Macedonia, potrivit site-ului Federației Române de Judo.

Vadim Bunescu a câştigat bronzul la cat. 66 kg, sportivul legitimat la CS Universitar Piteşti fiind medaliat anul acesta cu argint la Campionatele Naţionale de seniori.

În primul meci, Bunescu s-a impus în faţa lui Blenard Begu (Kosovo), apoi a fost învins de către sârbul Denis Jurakic, iar în recalificări a trecut de Tarja Doland (Albania), iar în meciul pentru locul trei l-a întrecut pe un alt albanez, Morina Karab.

Tot în cadrul aceleiași categorii, Bertalan Farkas a ocupat locul 5.

Vlăduț Vișan, categoria 81 de kilograme, a fost învins în primul meci de Noro Raicevic, Muntenegru.