România bate Spania și e la un singur pas de semifinalele CE

handbal
handbal

Naționala de handbal feminin a României a învins duminică seara, scor 31-26, reprezentativa Spaniei, în Grupa Principală II de la Campionatul European din Serbia. „Tricolorele” mai au nevoie de o victorie în următoarele două partide pentru a accede în semifinalele competiției.

Spania a condus o singură dată în confruntarea de duminică, în primul minut, cu 1-0. După care fetele conduse impecabil de Gheorghe Tadici de pe bancă și de Cristina Neagu din teren au predate ibericelor o adevărată lecție de handbal. La pauză tabela arăta 15-12 pentru România.

Cu zece minute înainte de final scorul era 21-19, iar fetele noastre aveau victoria în mână. Pe final s-a observat o mica relaxare printre „tricolore”, meciul încheindu-se cu scorul de 31-26.

România va avea zi liberă luni, urmând ca marți, la 21:15, să întâlnească reprezentativa Ungariei, iar joi, de la 19:15, să dea piept Germaniei.

ROMÂNIA - 31 (15): Neagu 7, Curea 7, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 4, Stanca 2

SPANIA - 26 (12): Mangué 5, Fernández Molinos 5, Fernández Ibánez 4, Peña 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martín 1