Simona Halep (1 WTA), aflată într-o formă de zile mari, a  luptat, miercuri, pentru un loc în semifinalele de la Roland Garros cu Angelique Kerber (12 WTA). Simona s-a impus în trei seturi.

HALEP KERBER - SET 3 6-2

6-2 Halep e în semifinale!!!!!!

5-2 Simona Halep e la un singur game de semifinala de la Roland Garros!

4-2 Kerber reușește al doilea game în decisiv. Simona va servi și se află la mâna ei

4-1 Simona își face serviciul și se distanțează în meci!

3-1 Rebreak reușit de Simona Halep!

2-1 Din păcate Simona își pierde serviciul. Kerber va servi pentru a egala în set

2-0 Break reușit de Simona Halep! Va servi într-un moment foarte important al jocului

1-0 Halep își face serviciul!

HALEP - KERBER - SET 2 6-3

6-3 Halep câștigă setul și vom avea set decisiv!

5-3 Halep e la un game de setul decisiv

4-3 Meciul este foarte echilibrat

4-2 Halep continuă seria excelentă pe propriul serviciu din acest set și se află la adăpostul break-ului

3-2 Kerber rămâne aproape de Simona

3-1 Simona își face din nou serviciul

2-1 Kerber câștigă la zero game-ul

2-0 Simona își face serviciul și se distanțează

1-0 Halep începe cu un break!

Simona Halep - Angelique Kerber 0-1. Kerber se impune în primul set cu scorul de 7-3 în tiebreak

Meciul se decide la tiebreak

Halep - Kerber 6-6 Halep nu se lasă!

Halep - Kerber 5-6 Din nou, Angelique este în avantaj.

Halep - Kerber 5-5 Halep poate câștiga primul set.

Halep - Kerber 4-5 Halep se menține aproape de Kerber.

Halep - Kerber 3-5 Kerber întrerupe seria Simonei.

Halep - Kerber 3-4 Liderul WTA a crescut nivelul jocului.

Halep - Kerber 2-4 Halep dă semne de revenire!

Halep - Kerber 1-4 Simona are, în continuare, dificultăți.

Halep - Kerber 0-4 Jocul lui Halep este extrem de slab. Kerber domină!

Halep - Kerber 0-3 Angelique își mărește avantajul.

Halep - Kerber 0-2 Liderul WTA greșește mult în acest debut de meci.

Halep - Kerber 0-1 Kerber începe în forță.

Simona Halep - Angelique Kerber.  Partida Simonei Halep cu Angelique Kerber va avea loc miercuri, cel mai probabil începând cu orele 15,00. Meciul va fi LiveText  pe DC News.

Simona Halep - Angelique Kerber. Partida de miercuri este prima confruntare  dintre cele două jucătoare  după meciul din semifinalele de la Australian Open, când Simona Halep s-a impus cu 6-3, 4-6, 9-7.

Simona Halep o conduce cu 5-4 pe Kerber în raportul meciurilor directe.

Vezi si: Halep, Roland Garros. Scenariu de coșmar! Simona poate pica pe locul 3 mondial

Simona Haleh a fost răsplătită  pentru performantele ei cu titlul de Ambasador Dubai Duty Free, sponsorul principal al turneului de la Dubai, castigat in trecut de Simona, și totodată unul dintre cei mai importanti sponsori ai circuitului WTA.

In calitate de ambasador, Halep va participa la o serie de eveninte internationale.

"Sa inchei anul 2017 ca lider mondial a fost un vis devenit realitate. Acum, sunt fericita sa va anunt ca o sa devin ambasador oficial Dubai Duty Free", e anuntul facut de Simona pe Twitter.