REZULTATE EUROPA LEAGUE. Cine merge în primăvara europeană

REZULTATE EUROPA LEAGUE. Joi seară s-au stabilit cele 32 de echipe calificate în șaisprezecimile Ligii Europa.

Se remarcă unele nume sonore printre formațiile eliminate în faza grupelor, precum Ajax Amsterdam, Celtic Glasgow, AS Monaco, ori Beșiktaș Istanbul, dar și faptul că două echipe din Rusia, FK Krasnodar și Lokomotiv Moscova, și-au câștigat grupele, deși nu au avut adversari lejeri.

Rezultatele din ultima etapă a grupelor Ligii Europa, cu mențiunea că primele două clasate au acces în șaisprezecimile de finală:

GRUPA A

Fenerbahce Istanbul - Celtic Glasgow: 1 - 1 (Lazar Marković '39 / Kris Commons '75) - gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 67, după eliminarea mijlocașului brazilian Diego
Ajax Amsterdam - Molde: 1 - 1 (Donny van de Beek '14 / Harmeet Singh '29) - mijlocașul sloven Nemanja Gudelj, al olandezilor pregătiți de Frank de Boer, a fost eliminat în minutul 90

1. Molde 6 3 2 1 10-7 11
2. Fenerbahce 6 2 3 1 7-6 9
3. Ajax 6 1 4 1 6-6 7
4. Celtic 6 0 3 3 8-12 3

Pe 4 august, Ajax Amsterdam rata a doua oară în istorie accesul în play-off-ul Champions League, după ce a fost învinsă pe teren propriu de austriecii de la Rapid Viena cu scorul de 3-2. În tur, se consemnase o remiză, 2-2. Precedenta contraperformanță data din 2001, când era eliminată de Celtic Glasgow, tot în turul al III-lea (1-3 și 1-0).

GRUPA B

FC Sion - FC Liverpool: 0 - 0

Bordeaux - Rubin Kazan: 2 - 2 (Gaetan Laborde '58, Diego Rolan '63 / Maksim Kanunnikov '31, Vitali Ustinov '76) - fundașul central dreapta al gazdelor, Frederic Guilbert, a primit două cartonașe galbene în minutele 30 și 86

1. FC Liverpool 6 2 4 0 6-4 10
2. FC Sion 6 2 3 1 5-5 9
3. Rubin Kazan 6 1 3 2 6-6 6
4. Bordeaux 6 0 4 2 5-7 4

GRUPA C

FK Qabala - FK Krasnodar: 0 - 3 (Ragnar Sigurdsson '26, Mauricio Pereyra '40, Wanderson '76) - meci arbitrat de Istvan Kovacs, din Carei, ajutat de Miklos Nagy şi Vasile Marinescu, alături de arbitrii adiţionali Cristian Balaj şi Marius Avram. Al patrulea oficial a fost Mihai Artene.
Borussia Dortmund - PAOK Salonic: 0 - 1 (Robert Mak '33)

1. FK Krasnodar 6 4 1 1 9-4 13
2. Borussia Dortmund 6 3 1 2 10-5 10
3. PAOK Salonic 6 1 4 1 3-3 7
4. FK Qabala 6 0 2 4 2-12 2

GRUPA D

Napoli - Legia Varșovia: 5 - 2 (Nathaniel Chalobah '32, Lorenzo Insigne '39, José Callejón '57, Dries Mertens '65, '90+1 / Stojan Vranješ '62, Aleksandar Prijović '90+2) - Vlad Chiricheș a fost titular la gazde, dar a fost schimbat în minutul 79 cu fundașul de 19 ani Sebastiano Luperto. Băcăuanul a și marcat un gol, în minutul 48, dar anulat, din cauza unui fault în atac comis de El Kaddouri. Românul a comis și o greșeală de plasament la primul gol al oaspeților, reușit de un fost jucător de la Pandurii Târgu Jiu și CFR Cluj

FC Midtjylland - FC Brugge: 1 - 1 (Pione Sisto '27 / Jelle Vossen '68)

1. Napoli 6 6 0 0 22-3 18
2. FC Midtjylland 6 2 1 3 6-12 7
3. FC Brugge 6 1 2 3 4-11 5
4. Legia Varșovia 6 1 1 4 4-10 4

GRUPA E

Rapid Viena - Dinamo Minsk: 2 - 1 (Maximilian Hofmann '29, Matej Jelić '59 / Mohammed Mounir '64) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin mjlocașul ofensiv german Steffen Hofmann
Viktoria Plzen - Villarreal: 3 - 3 (Daniel Kolář '8-penalty, Jan Kovařík '65, Tomas Hořava '90 / Cedric Bakambu '40, Jonathan dos Santos '62, Bruno '90+4) - gazdele au început partida doar cu jucători din propria țară, o premieră în faza grupelor acestei ediții a cupelor europene, cu excepția bascilor de la Athletic Bilbao

1. Rapid Viena 6 5 0 1 10-6 15
2. Villarreal 6 4 1 1 12-6 13
3. Viktoria Plzen 6 1 1 4 8-10 4
4. Dinamo Minsk 6 1 0 5 3-11 3

GRUPA F

FC Groningen - Sporting Braga: 0 - 0
Slovan Liberec - Olympique Marseille: 2 - 4 (Marek Bakoš '75-penalty, Josef Šural '76 / Michy Batshuayi '14, Georges N'Koudou '43, Abdelaziz Barrada '48, Lucas Ocampos '90+4)

1. Sporting Braga 6 4 1 1 7-4 13
2. Ol. Marseille 6 4 0 2 12-7 12
3. Slovan Liberec 6 2 1 3 6-8 7
4. FC Groningen 6 0 2 4 2-8 2

GRUPA G

Saint-Etienne - Lazio Roma: 1 - 1 (Valentin Eysseric '76 / Alessandro Matri '52) - fundașul Ștefan Radu nu s-a aflat în lotul oaspeților pentru acest meci
Dnepr - Rosenborg: 3 - 0 (Matheus Nascimento '35, '60, Evgheni Șakhov '79) - oaspeții au ratat un penalty (Pal-Andre Helland '12). Fundașul gazdelor Alexandru Vlad, care nu a jucat niciun minut în acest sezon, nu a fost convocat pentru această partidă.

1. Lazio 6 4 2 0 13-6 14
2. Saint-Etienne 6 2 3 1 10-7 9
3. Dnepr 6 2 1 3 6-8 7
4. Rosenborg 6 0 2 4 4-12 2

GRUPA H

Skënderbeu Korçë - Lokomotiv Moscova: 0 - 3 (Dmitri Tarasov '18, Omar Niasse '88, Alexander Samedov '90)
Sporting Lisabona - Beșiktaș Istanbul: 3 - 1 (Islam Slimani '67, Bryan Ruiz '72, Teofilo Gutiérrez '77 / Mario Gómez '58)

1. Lokomotiv Moscova 6 3 2 1 12-7 11
2. Sporting Lisabona 6 3 1 2 14-11 10
3. Beșiktaș 6 2 3 1 7-6 9
4. Skenderbeu 6 1 0 5 4-13 3

GRUPA I

Fiorentina - Belenenses: 1 - 0 (Khouma Babacar '67) - Ciprian Tătărușanu, titularul obișnuit din Serie A, a fost rezerva lui Luigi Sepe la gazde în acest joc, la fel ca în toate partidele din această ediție a Ligii Europa.
Lech Poznan - FC Basel: 0 - 1 (Jean-Paul Boëtius '50)

1. FC Basel 6 4 1 1 10-5 13
2. Fiorentina 6 3 1 2 11-6 10
3. Lech Poznan 6 1 2 3 2-6 5
4. Belenenses 6 1 2 3 2-8 5

GRUPA J

Tottenham - AS Monaco: 4 - 1 (Erik Lamela '2, '15, '37, Tommy Carroll '77 / Stephan El Shaarawy '61)
Anderlecht - FK Qarabağ: 2 - 1 (Andy Najar '28, Stefano Okaka '31 / Dani Quintana '26)

1. Tottenham 6 4 1 1 12-6 13
2. Anderlecht 6 3 1 2 8-6 10
3. AS Monaco 6 1 3 2 5-9 6
4. FK Qarabag 6 1 1 4 4-8 4

GRUPA K

Asteras Tripolis - Schalke 04: 0 - 4 (Franco Di Santo '29, Eric Choupo-Moting '37, '78, Max Meyer '86) - fundașul central Dorin Goian (34 de ani) a fost titular la greci, dar a fost înlocuit în minutul 63 cu mijlocașul ofensiv de 31 de ani Georgios Zisopoulos
APOEL Nicosia - Sparta Praga: 1 - 3 (Fernando Cavenaghi '6 / Luka Juliš '63, David Lafata '77, '87)

1. Schalke 04 6 4 2 0 15-3 14
2. Sparta Praga 6 3 3 0 10-5 12
3. Asteras Tripolis 6 1 1 4 4-12 4
4. APOEL Nicosia 6 1 0 5 3-12 3

GRUPA L

Partizan Belgrad - Augsburg: 1 - 3 (Aboubakar Oumarou '11 / Jeong-Ho Hong '45+2, Paul Verhaegh '50, Raul Marcelo Bobadilla '89) - mijlocașul dreapta al gazdelor, Andrija Živković, a fost eliminat în minutul 80
Athletic Bilbao - AZ Alkmaar: 2 - 2 (Kike Sola '43, San José '47-penalty / Joris van Overeem '26, Vincent Janssen '88)

1. Athletic Bilbao 6 4 1 1 16-8 13
2. Augsburg 6 3 0 3 12-11 9
3. Partizan 6 3 0 3 10-14 9
4. Alkmaar 6 1 1 4 8-13 4