Real Madrid, din nou în „sferturile“ Ligii Campionilor, după şapte ani

real madrid champions league

Venirea antrenorului Jose Mourinho pe banca tehnică a echipei Real Madrid a dat rezultate. După o “secetă” de şapte ani, madrilenii trec de optimile de finală ale celei mai importante competiţii europene intercluburi, Liga Campionilor.

Real a învins astă seară pe Olympique Lyon, cu scorul de 3-0 (1-0). Golurile au fost marcate de Marcelo, în minutul 37, Benzema, în minutul 66, şi Di Maria (76). Benzema a înscris din nou în poarta fostei sale echipe, după ce o făcuse şi în prima manşă, terminată la egalitate, 1-1.

În cealaltă partidă a serii, Chelsea Londra a remizat pe teren propriu cu FC Copenhaga, scor 0-0. Echipa engleză s-a calificat mai departe graţie victoriei din prima manşă, cu 2-0.

Echipele calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt Şahtior Doneţk, FC Barcelona, Tottenham Londra, Schalke 04, Internazionale Milano, Manchester United, Chelsea Londra şi Real Madrid. Tragerea la sorţi a “sferturilor” va avea loc vineri, 18 martie.