Real Madrid - Atalanta, scor în sferturile Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Atalanta Bergamo cu scorul de 3-1, marţi seara, pe Estadio Alfredo Di Stefano din Madrid, în manşa secundă a optimilor.

Campioana Spaniei, care câştigase şi la Bergamo, cu 1-0, a obţinut o calificare meritată, după ce a controlat retur în mare proporţie. Oaspeţii au ratat primele ocazii ale partidei, prin Gosens şi Djimsiti, Atalanta fiind mai incisivă în prima repriză. Însă Real a intrat în avantaj la cabine, în urma golului marcat de Karim Benzema (34), după gafa portarului Sportiello şi intercepţia lui Luka Modric.

După pauză, Vinicius a reuşit o cursă formidabilă, însă a ratat finalizarea (52). Atacantul brazilian a fost cel care a obţinut un penalty, după ce a fost agăţat de Toloi pe linia careului mare, iar Sergio Ramos a transformat (60). Real a avut şi o bară, prin Benzema (68).

Atalanta a căutat golul, iar după ce Courtois i s-a opus lui Duvan Zapata (76), un alt columbian, Luis Muriel, a înscris pentru Atalanta, în min. 83, dintr-o lovitură executată inteligent. Peste doar două minute, madrilenii au refăcut diferenţa de pe tabelă, prin reuşita lui Asensio, după un contraatac purtat de Lucas Vazquez (85). După două campanii europene dezamăgitoare, echipa antrenată de Zinedine Zidane, câştigătoare a trofeului în 2016 şi 2018, a reuşit să treacă de optimi.

Au evoluat echipele: Real Madrid: Courtois - Lucas Vazquez, Varane, S. Ramos (căpitan; Eder Militao, 64), Nacho Fernandez, F. Mendy - Kroos, Fede Valverde (Marco Asensio, 82), Modric - Benzema, Vinicius Junior (Rodrygo, 69). Antrenor: Zinédine Zidane.

Atalanta: Sportiello - Toloi (căpitan; Palomino, 61), Cr. Romero, Djimsiti - Maehle, de Roon, Pessina (Caldara, 84), Gosens (Ilicic, 57) - Malinovski, Pasalic (D. Zapata, 46) - Muriel (Aleksei Miranciuk, 84). Antrenor: Gian Piero Gasperini Arbitru: Danny Makkelie (Olanda). Tragerea al sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 19 martie, potrivit Agerpres.