Real Madrid - Atalanta, scor în optimile Ligii Campionilor

Real Madrid a câştigat printr-un gol marcat pe final meciul cu Atalanta, 1-0 la Bergamo, miercuri seara, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, deşi echipa italiană a jucat în cea mai mare parte a timpului în inferioritate.

Golul marcat de fundaşul francez Ferland Mendy, în min. 86, a făcut diferenţa într-un meci în care elveţianul Remo Freuler a fost eliminat în min. 17, pentru un fault de postură de ultima apărător în faţa aceluiaşi Mendy. Real, care se confruntă cu numeroase absenţe, s-a impus greu, având o singură minge pe poartă în prima repriză.

Portarul Pierluigi Gollini s-a opus loviturii de cap a lui Raphael Varane, în finalul primei reprize, iar după pauză a respins şutul deviat al lui Vinicius. Manşa secundă va avea loc la Madrid, în data de 16 martie.

Pe Stadio Atleti Azzurri d'Italia au evoluat echipele: Atalanta: Gollini - Toloi (căpitan), Cristian Romero, Djimsiti - Maehle (Palomino, 85), de Roon, Freuler, Pessina, Gosens - Muriel (Ilicic, 56; Malinovski, 86), D. Zapata (Pasalic, 30). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

Real Madrid: Courtois - Lucas Vazquez , Varane (căpitan), Nacho Fernandez, F. Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Marco Asensio (Arribas Calvo, 76), Isco (Hugo Duro Perales, 76), Vinicius Jinior (Mariano Diaz, 57). Antrenor: Zinédine Zidane. Arbitru: Tobias Stieler (Germania), informează Agerpres.