Răzvan Burleanu este noul președinte al FRF

Răzvan Burleanu
Răzvan Burleanu este noul președinte al Federației Române de Fotbal. Turul I În turul I de la alegerile pentru desemnarea noului președinte al Federației au participat patru candidați, după ce Gică Popescu a fost condamnat la închisoare, iar Marcel Pușcaș s-a retras din cursă, îndemnându-i pe alegătorii săi să-l voteze pe Răzvan Burleanu. 172 dintre cei 173 de membri prezenți au votat în primul tur. 160 de voturi au fost validate, 12 fiind anulate. Răzvan Burleanu a obținut 72 de voturi, Vasile Avram - 59, iar Gheorghe Chivorchian - 29. Turul II Între cele două tururi, candidatul de pe locul trei, George Chivorchian, și-a îndemnat alegătorii să îl voteze în finală pe Răzvan Burleanu. La finalul procesului de vot s-a iscat un scandal între cei prezenți în sală, din cauza faptului că ar fi fost prezenți 173 de membri afiliați la FRF, iar în urne au fost găsite 175 de buletine de vot. Președintele LPF, Gino Iorgulescu, a propus ca fiecărui finalist să îi fie scăzut un vot, pentru remedierea situației. Numărătoarea a început chiar și așa, iar Răzvan Burleanu a obținut majoritatea voturilor și câștigat alegerile pentru conducerea FRF, devenind noul președinte al Federației Române de Fotbal. 113 voturi a obținut Răzvan Burleanu în turul II. Iată un amplu interviu, în două părți, pe care noul președinte al FRF l-a acordat pentru DC News la începutul anului 2014: INTERVIU cu Răzvan Burleanu, candidatul pentru FRF care ne-a făcut Campioni Europeni la Minifotbal: Cum speră să rezolve problemele Federației și cum vrea să revitalizeze fotbalul românesc – EXCLUSIV DC News INTERVIU cu Răzvan Burleanu: Ce se va întâmpla cu Pițurcă dacă devine președintele FRF. Acuze de plagiat aduse lui Gică Popescu – EXCLUSIV DC News