Rapid – FCSB. Show total pe Arena Naţională. UPDATE: Victorie pentru Rapid

Meciul de pe Arena Națională dintre Rapid și FCSB s-a încheiat cu scorul de 1-0. Și are 13 puncte. Jocul a fost presărat de cartonașe galbene și roșii, tensiunea din tribune coborând în teren.

Update:

După 6 minute de prelungiri care păreau că nu se mai termină arbitrul a pus punct acestui derbi. Rapid s-a impus la limită cu scorul de 1-0.

Minutul 86: Goge și Dandea intră în teren în locul lui Carnat și Bălan

Minutul 84: Sefer și Șerban primesc cartonaș roșu după un conflict

Minutul 82: Junor Moraes primește galben pentru că a lovit mingia după fluerul arbitrului

Minutul 81: Vinisius la un pas să-și răscumpere greșeala, dar Moldovan reține lovitura de cap

Minutul 77: Iese Coman și intră Dumiter

Minutul 67: Florin Șerban primește cartonaș galben

Minutul 65: Tănase primește un cartonaș galben pentru un henț la centrul terenului

Minutul 63: Cristi Săpunaru primește un cartonaș galben pentru un fault

Schimbări la Rapid. IeseHlistei și intră Romario Moise și Sefer în locul lui Pănoiu

Minutul 57: Trage Tănase dar Moldovan reține

FCSB se năpustește în atac dar jocul este întrerupt de faulturi dese.

S-a reluat partida. FCSB a efectuat trei schimbări. Alexandru Cretu fiind înlocuit cu Iulian Cristea. Octavian Popescu părăseşte terenul înlocuit cu Ivan Mamut și Darius Olaru înlocuit cu Olimpiu Moruțan.

Pauză

Minutul 45: Drogoș Grigore reia cu capul, din careul de 6 metri, o centrare pe lângă poartă

GOOOOLLLLL!!! Rapid!!! Vinicius deviază în proprie poartă

Minutul 35: Bălan trage de la limita careului de 16 metri, iar Vlad reține fără emoții

Minutul 29: Săpunaru prinde un șut sănătos dar nu nimerește cadrul porții

Minutul 27: Cartonaș galben Hlistei pentru o piedică

Minutul 25. Cartonaș galben pentru Florinel Coman.

Minutul 17. Cordea a primit un cartonaș galben pentru simulare. Acesta a forțat obținerea unei lovituri de la 11 metri în fața lui Săpunaru

Minutul 9: Tavi Popescu (FCSB) a avut o ocazie bună, dar a irosit-o

A început partida

Update:

Suporterii FCSB-ului au aruncat o fumigenă în direcția suporterilor rapidiști.

Rapid și FCSB se reîntâlnesc în Liga 1, după o pauză de peste șase ani. Ultima întâlnire s-a disputat pe terenul ”roș-albaștrilor” și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 1-0.

Tensiunea din teren s-a transpus și în tribune astfel că penru această partidă au fost mobilizate importante forțe de ordine. Conform declarațiilor purtătorului de cuvânt Georgian Enache, pentru acest meci Jandarmeria Capitalei a mobilizat peste 600 de jandarmi alături de polițiști, pompieri ”pentru a ne asigura că evenimentul sportiv se va desfășura în condiții de deplină siguranță.”

Echipele probabile:

RAPID: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja, Albu, Pănoiu - Carnat, Bălan, Hlistei
Rezerve: Drăghia, Dandea, Alami, R. Ilie, Moise, Goge, Florică, Marzouk, Sefer
ANTRENOR: Mihai Iosif

FCSB: Vlad - V. Crețu, Vinicius, Al. Crețu, Șerban - Oct. Popescu, Ov. Popescu, Olaru - Cordea, Tănase, Coman
Rezerve: Straton, Haruț, Moruțan, Cristea, Oaidă, Dumiter, Musi, Mamut, Radunovic
Absenți: Șut, Ad. Niță, Panțâru (accidentați)
Antrenor: Dinu Todoran

Stadion: Arena Naţională