Prima înfrângere în grupele Ligii Campionilor pentru HCM Constanța

Hcm-constanta

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a pierdut joi, în deplasare, în fața echipei suedeze IK Savehof, cu scorul 35-31 (19-17), primul meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Autor: Raluca Grigore

Primul meci din grupa B a Ligii Campionilor s-a jucat la Goteborg, iar în primele minute ale meciului campioana României conducea. Însă la jumătatea primei reprize, IK Savehof s-a detașat la două și apoi trei goluri, scorul ajungând la 13-10 în minutul 18. La pauză echipa suedeză continua să conducă.

În minutul 27, Zvonko Sundovski, antrenorul HCM Constanța, a primit cartonaș galben pentru proteste la adresa arbitrajului. Deși în minutul 44, HCM se afla la doar două goluri de IK Savehof, aceștia nu au reușit să egaleze, iar gazdele continuând să se distanțeze. Astfel, nordicii au obținut prima victorie în grupa B.

Marcatori:

IK Savehof – Larsson 9 goluri, Tonnesen 8, Ottosson 8, Nielsen 4, Apelgren 3, Bliznac 2, Johansson 1,

HCM Constanţa – Cutura 6 goluri, Toma 5, Val 5, Humet 5, Şimicu 4, Criciotoiu 3, Csepreghi 2, Buricea 1.

Următorul meci din grupa B va fi HCM Constanța – MKB Veszprem, acesta urmând să se desfășoare la Buzău sau la București.