Petrolul - Astra, în Cupa României. Rezultat final

Petrolul Ploieşti şi Astra Giurgiu s-au confruntat în sferturile Cupei României.

Astra Giurgiu a învins în deplasare, la Ploieşti, pe Petrolul cu scorul de 3-0, în sferturile de finală ale Cupei României. Vorbim de o calificare fără emoţii pentru echipa din Giurgiu. Astra a făcut diferenţa în repriza secundă, când au punctat George Merloi (50), Sulejman Krpic (61), dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Silviu Pană la Silviu Balaure, şi Sebastien Wuethrich (81), după o gafă a portarului Gheorghi Kitanov.

Până acum, s-au calificat în semifinalele Cupei următoarele echipe: Astra, Universitatea Craiova, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Careul va fi completat în urma meciului dintre Dunărea Călăraşi şi Dinamo Bucureşti, care este programat joi seara.