Pactul cu Basarabia, semnat de 462 de candidați la parlamentare

[] []

05 dec 2012 / 18:44

Salveaza PDF Print Comentarii
Unire
Unire

Unirea cu Basarabia reprezintă o prioritate pentru mulți dintre candidații la alegerile parlamentare, indiferent de formațiunile politice din care aceștia fac parte. Astfel, 462 de candidați au semnat Pactul pentru Basarabia şi se angajează să ia toate măsurile necesare pentru a contribui la procesul unificării României cu Basarabia.

Cei 462 de semnatari ai Pactului pentru Basarabia consideră că Unirea cu Moldova trebuie să reprezinte o prioritate naţională, se arată într-un comunicat remis de Platforma Civică Acţiunea 2012.

Dintre solicitările pe care aceștia și-au propus să le îndeplinească, având ca scop final înfăptuirea Unirii cu Basarabia, amintim:

  • apariţii publice în care să susţină reunirea celor două state româneşti şi recunoaşterea existenţei unui singur popor pe ambele maluri ale Prutului;
  • garantarea securităţii Republicii Moldova de către statul român si partenerii săi internaţionali, în cazul unei agresiuni externe;
  • finalizarea procedurilor de adoptare a zilei de 31 august (Ziua Limbii Române) ca sărbătoare legală;
  • compatibilizarea legislativă dintre România şi Republica Moldova.

Iată lista cu cei 462 de candidați pentru un loc în Parlament, care susțin Unirea Basarabiei cu România:

Uniunea Social-Liberală

Alba

CĂLIN POTOR (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

Arad

MĂDUŢA FLAVIUS – LUIGI (USL) Colegiul 1, Camera Deputaților

ARDELEAN LIA (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

GALIŞ FLORIN (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CALIMENTE MIHĂIŢĂ - (USL) Colegiul 4, Camera Deputaților

LUCA CIPRIAN – FLORIN (USL) - Colegiul 5, Camera Deputaților

CĂPRAR DOREL – GHEORGHE (USL) - Colegiul 6, Camera Deputaților

MARIAN OVIDIU (USL) Colegiul 1, Senat

POPA DOREL (USL) Colegiul 3, Senat

Argeș

NICOLESCU THEODOR- CĂTĂLIN (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților

GEREA ANDREI-DOMINIC (USL) - Colegiul 8, Camera Deputaților

Bacău

CIUBOTARU LUCIAN-MANUEL (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ŞOVA LUCIAN (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților 

 Bihor

COSTIN GHEORGHE (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Bistrița-Năsăud

SUCIU VASILE-DANIEL (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Botoșani

GIREADĂ DUMITRU-VERGINEL (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CIOFU TAMARA-DORINA (USL) - Colegiul 6, Camera Deputaților

FEDEROVICI DOINA-ELENA (USL) - Colegiul 1, Senat

GRIGORAŞ VIOREL (USL) - Colegiul 3, Senat

 Buzău

SCUTARU ADRIAN-GEORGE (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

  Caraș-severin

BENGA IOAN (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

TABUGAN ION (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

DURUŢ AUREL (USL) - Colegiul 1, Senat

 Cluj

POPA IRIMIE (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților

ZLATI RADU (USL) - Colegiul 5, Camera Deputaților

GIURGIU MIRCIA (USL) - Colegiul 5, Senat NICOARĂ MARIUS-PETRE (USL) - Colegiul 3, Senat

 Constanța

REMUS CERNEA (USL) - Colegiul 9, Camera Deputaților

 Covasna

SUCIU DAN (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Dâmbovița

SĂVOIU IONUȚ-CRISTIAN (USL) - Colegiul 7, Camera Deputaților

 Dolj

VASILESCU NICOLAE (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Giurgiu

NICOLAE FLORIAN (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

BĂDĂLĂU NICULAE (USL) - Colegiul 1, Senat

ANTON MARIN (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 

 Ialomița

GĂINĂ MIHĂIŢĂ (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Iași

STANCIU ANGHEL (USL) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CRĂCIUNESCU GRIGORE (USL) - Colegiul 11, Camera Deputaților

VOSGANIAN VARUJAN (USL) - Colegiul 1, Senat

 Ilfov

THUMA HUBERT PETRU ȘTEFAN (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Maramureș

BERCI VASILE (USL) - Colegiul 7, Camera Deputaților

 Neamț

ŢAPU NAZARE EUGEN (USL) - Colegiul 1, Senat

BUMBU OCTAVIAN-LIVIU (USL) - Colegiul, 3 Senat

  Prahova

NICOLAE ALEXANDRI (USL) - Colegiul 7, Camera Deputaților

MITU AUGUSTIN-CONSTANTIN (USL) - Colegiul 5, Senat

 Sibiu

ORLĂŢAN FLORIN – IOAN (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Teleorman

TIMOTEI STUPARU (USL) - Colegiul 3, Senat

 Timiș

CRISTIAN HORIA (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

RĂDUCANU ION (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților

COSTA COSMIN (USL) - Colegiul 5, Camera Deputaților

STRAGEA SORIN (USL) - Colegiul 7, Camera Deputaților

COVACI DOREL (USL) - Colegiul 9, Camera Deputaților

SUCIU MATEI (USL) - Colegiul 3, Senat

 Vaslui

SILISTRU DOINA (USL) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CIURARIU FLORIN (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

SOLOMON ADRIAN (USL) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Vâlcea

VLĂDOIU AUREL (USL) - Colegiul 6, Camera Deputaților  

MAZILU GHEORGHE CONSTANTIN (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 București

ORBAN LUDOVIC (USL) - Colegiul 3, Camera Deputaților

NASSAR RODICA (USL) - Colegiul 6, Camera Deputaților

MIHĂILESCU ION-BOGDAN (USL) - Colegiul 28, Camera Deputaților

CIORBEA VICTOR (USL) - Colegiul 7, Senat

CROITORU CĂTĂLIN (USL) - Colegiul 9, Senat

 Diaspora

VICTOR ALEXEEV (USL) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Alianţa România Dreaptă

Alba

DORIN GHEORGHE NISTOR (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

IOAN FULEA (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CORNELIU OLAR (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

PEREȘ ALEXANDRU (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Arad

SECULICI GHEORGHE (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

GÕNDÕR MARIUS-SORIN (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CIONCA-ARGHIR IUSTIN-MARINEL (ARD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

IGAŞ TRAIAN-CONSTANTIN (ARD) - Colegiul 3, Senat

 Argeș

STAN ANA (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

ȘUVAR VALENTIN INGRIND (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

GAVRILESCU NICOLAE (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

ALECSEI GHEORGHE (ARD) - Colegiul 1, Senat

VISINESCU IONEL (ARD) - Colegiul 2, Senat  

 Bacău

MIHĂILĂ PETRICĂ (ARD) - Colegiul 10, Camera Deputaților

ADRIAN POPESCU (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

MARIAN ION (ARD) - Colegiul 2, Senat

BUSUION IULIAN (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

CURELEA IOAN COSMIN (ARD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

 Bihor

AVRIGEANU IONEL (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

COSTE MARINA ADELINA (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

 Bistrița-Năsăud

MARC VASILE (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Botoșani

POPA MANUEL (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

SAUCĂ MARIANA-MIRELA (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

IACOB-STRUGARU STELICĂ (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

ALECSANDRU GABRIEL-AUGUSTIN (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

VÂSCU MIHAI-BOGDAN (ARD) - Colegiul 1, Senat

FĂGĂRĂŞIAN VALENTIN-ILIE (ARD) - Colegiul 2, Senat

HUMELNICU AUGUSTIN-DANIEL (ARD) - Colegiul 3, Senat

 Brașov

GABOR ALEXANDRU-ADRIAN (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

OPRICĂ FLORENTIN-ADRIAN (ARD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

 Brăila

IVAN LUCIAN (ARD) - Colegiul 1, Senat

ŞTEFĂNESCU MIHAIL (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Buzău

COMAN ION (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

VĂSII GAVRIL (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

ALECU VALERIU (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

STOIAN FLORINA (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

NASTEA IOAN (ARD) - Colegiul 1, Senat

BEGANU PAUL (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Călărași

IURAŞCU ADRIAN-ŞTEFAN (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

MUŞAT EMIL (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

 Caraș-Severin

STĂNESCU ALEXANDRU (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

ION GOGA (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

MĂNESCU TIBERIU-ŞTEFAN (ARD) - Colegiul, 2 Senat

 Cluj

CĂLIAN PETRU (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

GURZĂU ADRIAN (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Constanța

IORGUS ZANFIR (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

CULETU DANUT (ARD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

CHIRU GIGI CHRISTIAN (ARD) - Colegiul 4, Senat

SERBAN TUDOR (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Covasna

RADU ROBERT SORIN (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

COMĂNECI LIVIU VASILE (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

GHEORGHE ION (ARD) - Colegiul 1, Senat

STRĂCHINARU PETRE (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Dolj

MÂNDREA LAURENŢIU MIHAI (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Galați

AXENIE CARMEN (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

TURCU MIHAI (ARD) - Colegiul 4, Senat

 Giurgiu

TEODOR CRISTIAN (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

NEAGU MIHAI (ARD) - Colegiul 1, Senat

 Harghita

RUNCAN PETRU (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

 Hunedoara

IOSIF BLAGA (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

PRALA STEFAN (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

NICUŞOR EDUARD ŞTEFAN (ARD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

RAILEANU ILCU (ARD) - Colegiul 3, Senat

 Ialomița

BARCARI RODICA – LUMINIŢA (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

BEGAN NICULAE (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

GHEORGHE TINEL (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

PANŢURU TUDOR (ARD) - Colegiul 1, Senat

 Iași

DRAGOMIR TOMASESCHI (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MOVILĂ PETRU (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

URSANU RADU-IONEL (ARD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

PĂDURARU NICUŞOR (ARD) - Colegiul 12, Camera Deputaților

FĂTU CONSTANTIN (ARD) – Colegiul, 2 Senat

 Maramureș

TALPOŞ OVIDIU – ANTON (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

TIMIŞ VASILE (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

DĂNCUŞ IOAN – DORU (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

 Mehedinți

POPESCU BABEANU CONSTANTIN (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Mureș

TODORAN LIVIU-EMIL-NICU (ARD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

 Neamț

VÎRLAN GEORGETA – LUMINIŢA (ARD) - Colegiul 1, Senat

 Olt

APOSTOLICEANU COSMIN-BOGDAN (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CÎRCIU DAN-CRISTIAN (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

KOVACS CAROL-EMIL (ARD) - Colegiul 1, Senat

STĂNCESCU ALINA-MARGARETA (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Prahova

BOZIANU NICOLETA-CĂTĂLINA (ARD) - Colegiul 12, Camera Deputaților

SEMCU ADRIAN-EMANUIL (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Satu Mare

GHILEA GHEORGHE-SORIN (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Sibiu

CREŢU ILIE (ARD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

FUFEZAN - JIMAN OLIVIU – LAURENŢIU (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Suceava

ARDELEANU SANDA- MARIA (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MILICI OVIDIU (ARD) - Colegiul 9, Camera Deputaților 

 Timis

ORZA ADRIAN – ROMIȚĂ (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

TABĂRĂ VALERIU (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

LELESCU TIBERIU – PROCOPIE (ARD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

MARIES TEODOR (ARD) - Colegiul 1, Senat

DAVID GHEORGHE (ARD) - Colegiul 2, Senat

 Tulcea

BĂLAN LUCIAN DANIEL (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Vaslui

PONEA V. MIHAI (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

MURGEANU L. GHEORGHE-RĂZVAN (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CRISTIAN ALEXANDRU BOUREANU (ARD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

 Vrancea

BALAŞ CODRUŢ-OCTAVIAN (ARD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MARICA COSTEL FLORIN BEBE (ARD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 București

PRUNĂ TUDOREL (ARD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

POPESCU DAN-CRISTIAN (ARD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

LĂCĂTUŞ MARILENA (ARD) - Colegiul 10, Camera Deputaților

CRISTIAN PETRESCU (ARD) - Colegiul 12, Camera Deputaților

ZĂTREANU DAN-RADU (ARD) - Colegiul 14, Camera Deputaților

TOMA VERONICA (ARD) - Colegiul 17, Camera Deputaților

UDRIŞTE GHEORGHE (ARD) - Colegiul 25, Camera Deputaților

VASILE GHERASIM (ARD) - Colegiul 1, Senat

 

Diaspora

TOMAC EUGEN (ARD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

LUBANOVICI MIRCEA (ARD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ROVENTA EUGEN IONEL (ARD) - Colegiul 2, Senat

 

Partidul Poporului Dan Diaconescu

Alba

COMȘA CORNEL (PPDD ) - Colegiul 4, Camera Deputaților 

 

Argeș

FULGA SANDA-CRISTINA (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

VIŞAN NICUŞOR (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

DEACONU MIHAI (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

PĂUN MARIO OCTAVIAN (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

MAGHINICI EMIL-ADRIAN (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

DUMITRU IOANA-JENICA (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

MARGHIOLU MARIN-LIVIU (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

FULGA MARIAN (PPDD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

MIHĂILESCU VASILE (PPDD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

DUMITRIU DRAGOŞ (PPDD) - Colegiul 1, Senat

CRISTACHE IULIAN (PPDD) - Colegiul 2, Senat

PANDELE SORIN-ANDI (PPDD) - Colegiul 3, Senat

SZAKACS MIHAI (PPDD) - Colegiul 4, Senat

 

Bacău

ANGELA BOGEA (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CAUTIS VASILE (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

GIOACAS JANICA (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

SMARANDACHE MIRON (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

IOAN DASCALU (PPDD) - Colegiul 10, Camera Deputaților

VASILE ILIE (PPDD) - Colegiul 2, Senat

FLORIN DANILA (PPDD) - Colegiul 3, Senat

MARCEL BUJOR (PPDD) - Colegiul 4, Senat

 Bihor

CURTEAN DORIN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

TITI ZOLTAN (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

HULEA IOAN (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ŢIG PETRU (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

TIRLA ALEXANDRU-MARIUS (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

POPA ALINA (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

POP-BLAGA MARIUS (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

MATEI MIRCEA-LEONTIN (PPDD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

ANTON MELENTIE (PPDD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

BOGDAN FLORE (PPDD) - Colegiul 1, Senat

MAN RAUL (PPDD) - Colegiul 2, Senat

DUMBRAVĂ VASILE (PPDD) - Colegiul 3, Senat

POP-BLAGA ELENA (PPDD) - Colegiul 4, Senat

 Bistrița-Năsăud

UNGUR LUCIAN-ADRIAN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

TODEA ŞTEFAN (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

CREMENE VASILE (PPDD) - Colegiul 2, Senat

 Botoșani

MINCĂ LILIANA (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CRISTESCU MARIUS (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

CIUBOTARU GHEORGHE (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CODREANU DUMITRU (PPDD) - Colegiul 1, Senat 

 Buzău

DUMITRAŞCU EDUARD – CĂLIN (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

CONSTANTIN POPA (PPDD) - Colegiul 3, Senat

TONI LARY VIOREL (PPDD) - Colegiul 2, Senat

MIRCEA COSTACHE (PPDD) - Colegiul 1, Senat

 Constanța

MIHAI TARARACHE (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

BOCAI DUMITRU (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Dâmbovița

DUMITRU ADRIAN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

DUȚĂ MARIAN (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

ONEA VALENTIN (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

POPA RADU MIHAI (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

STĂNESCU MIHAI (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

BURCEA FLORIN (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

ANTONIU FLORIN SILVIU - (PPDD) Colegiul 7, Camera Deputaților

NEAGU ILIE (PPDD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

DOBÂNDĂ ION (PPDD) - Colegiul 1, Senat

ANA GEORGE BOGDAN (PPDD) - Colegiul 2, Senat

MATEI P. ION (PPDD) - Colegiul 3, Senat

 Giurgiu

CIOBANU LILIANA (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Ialomița

MUŞAT GABRIEL (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

CEANU MARIANA (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

 Iași

HOPŞA FLORIN – ADRIAN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MORARIU ADRIAN-GEORGEL (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

APOSTOL SILVIU (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CHEPTĂNUŞ FLORIN (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

VOINEA ŞTEFAN-DRAGOŞ (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

HAUTĂ MARIAN (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

TĂRĂBOANŢĂ IULIAN (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

ANGHELUŢĂ CRISTIAN-MARIAN (PPDD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

OAJDEA VASILE – DANIEL (PPDD) - Colegiul 9, Camera Deputaților

NEDELCU VLAD – NICOLAE (PPDD) - Colegiul 10, Camera Deputaților

HOGEA VLAD – GABRIEL (PPDD) - Colegiul 11, Camera Deputaților

BLĂJUŢ VIOREL-IONEL (PPDD) - Colegiul 12, Camera Deputaților

AGRIGOROAEI IONEL (PPDD) - Colegiul 1, Senat

DOBRE TRAIAN (PPDD) - Colegiul 2, Senat

FLORESCU CIPRIAN (PPDD) - Colegiul 3, Senat

BOCA ADRIAN FLORIN (PPDD) - Colegiul 4, Senat

AIVĂNOAEI CONSTANTIN-ALIN (PPDD) - Colegiul 5, Senat

 Maramureș

BALA LIVIU-IOAN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MUREȘAN DOREL-GRIGORE (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

MANDRA IOAN (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

REVNIC VASILE-MARINEL (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

FONTA NUȚU (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

IUGA NICOLAE (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

BUDA IOAN (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

CRISTEA PAMFIL (PPDD) - Colegiul 1, Senat

SABO SIMION-DORIN (PPDD) - Colegiul 2, Senat

VLAȘIN VASILE (PPDD) - Colegiul 3, Senat

 Prahova

EZARU CIPRIAN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

SOCOLEANU MARCEL-RADU (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

TĂNĂSESCU TUDOR (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

NICULCEA NICOLAE (PPDD) - Colegiul 7, Camera Deputaților

STOICA GHEORGHE (PPDD) - Colegiul 8, Camera Deputaților

DINESCU DORIN (PPDD) - Colegiul 2, Senat

IONIŢĂ DAN-AUREL (PPDD) - Colegiul 3, Senat

BELLU CLAUDIU-MIHAI (PPDD) - Colegiul 4, Senat

MINEA CONSTANTIN GABRIEL (PPDD) - Colegiul 5, Senat

 Satu Mare

BERINDE GIANNY-CĂTĂLIN (PPDD) - Colegiul 1, Camera Deputaților

HORVAT ALEXANDRU (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

TODORAN ROMULUS-DUMITRU-CODRUŢ (PPDD) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ROKA MARIUS-ANDREI (PPDD) - Colegiul 4, Camera Deputaților

RUSU GRIGORE-MIHAIL (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

CIORBA NICOLAE (PPDD) - Colegiul 1, Senat

BARTH DORA FELICIA (PPDD) - Colegiul 2, Senat

 Suceava

MARIN BURACIUC (PPDD) - Colegiul 6, Camera Deputaților

 Vrancea

NEAGU MURGU (PPDD) - Colegiul 5, Camera Deputaților

 București

MARINESCU MARIAN (PPDD) - Colegiul 2, Camera Deputaților

BĂNUŢOIU NICOLAE (PPDD) - Colegiul 5 Camera Deputaților

COSMA VIRGIL-MARIAN (PPDD) - Colegiul 11 Camera Deputaților

POPA GRIGORE (PPDD) - Colegiul 16, Camera Deputaților

IFRIM-CHEN MIRCEA (PPDD) - Colegiul 17, Camera Deputaților

FENECHIU CĂTĂLIN-DANIEL (PPDD) - Colegiul 19, Camera Deputaților

CHELARU MIRCIA (PPDD) - Colegiul 25, Camera Deputaților

MAXIM TIBERIU (PPDD) - Colegiul 26, Camera Deputaților

FIRICĂ ANDREI (PPDD) - Colegiul 4, Senat

ORHEI OLIVIU-LUCIAN (PPDD) - Colegiul 11, Senat

 Diaspora

MIHALACHE EUGEN COSTINEL (PPDD) - Colegiul 1, Senat

 Partidul România Mare

Alba

HUJA BOGDAN NICOLAE (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CRISAN EMIL (PRM) - Colegiul 1, Senat

 Arad

NEAMŢU MANONALITA-RADIANA (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

FLORINCUTA ALEXANDRINA (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

  Argeș

BĂLAN GEORGE (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

 Bacău

HERCIU MARINEL (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

COJAN PETRU (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

CRISTIA VASILE (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

 

Bihor

STOICA VIOREL (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

GÎRBA VASILE (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

AVRAMESCU NICUŞOR (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

MĂRCUŞ IOAN GAVRILĂ (PRM) - Colegiul 7, Camera Deputaților

BARTOŞ GRIGORE (PRM) - Colegiul 8, Camera Deputaților

ROMOŞAN IOAN DOREL (PRM) - Colegiul 9. Camera Deputaților

COSMA MIRCEA (PRM) - Colegiul 2. Senat

DRECIN DORIN MIHAI (PRM) - Colegiul 4, Senat

  

Botoșani

CIOBANU BOGDAN-CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

OSEŢCHI VLADIMIR (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

GRIGORAŞ PETRU (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

BOLEA MARIA (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

DRAGOMIR IULIAN (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

FRUNZETE IOAN (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

HUŢUL FLORIN (PRM) - Colegiul 1, Senat

STOLNICEANU SERGIU - (PRM) Colegiul 2, Senat

CĂLIN STROE (PRM) - Colegiul 3, Senat

 Brașov

PETRAŞCO VASILE (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

  Buzău

SPIREA ION – OVIDIU (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

COSTEA IONUŢ – DANIEL (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

SAVA CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CONSTANTINESCU EUGEN – MARIUS (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

MIRICĂ GHEORGHE (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

BUGA – SFINTEȘ VASILICĂ – EDMOND (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CRISTESCU CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 7, Camera Deputaților

POPOIU FĂNEL (PRM) - Colegiul 1, Senat

TACHE CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 2, Senat

PREDA TEODOR (PRM) - Colegiul 3, Senat

 Călarași

SIN VALENTIN (PRM) Colegiul 1, Camera Deputaților

 Caraș-Severin

DEMETROVICI FLORIN-IONEL (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CIONCA IUSTIN (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

BRÂNZEI NELU FLORIN (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

DUMITRU PARVULESCU (PRM) - Colegiul 1, Senat

ALMASAN NICOLAE (PRM) - Colegiul 2, Senat

 Cluj

NICOARĂ DAN (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

MAJA CORNEL (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

DIMA ALEXANDRU (PRM) - Colegiul 9, Camera Deputaților

FUNAR GHEORGHE (PRM) - Colegiul 1, Senat

DANCIU ION PAVEL (PRM) - Colegiul 3, Senat

IURIAN MIHAI (PRM) - Colegiul 4, Senat

 Galați

CHICULITA CRISTINEL (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

SAVA CLEMANSA (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

NECULITA VERGIL (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

IFRIM VANGHELE (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CĂLIN NESTOR (PRM) - Colegiul 7, Camera Deputaților

RACHITOSU ANIȘOARA (PRM) - Colegiul 9, Camera Deputaților

CONDRACHE ION (PRM) - Colegiul 1, Senat

SECHILA GIGI (PRM) - Colegiul 3, Senat

MARIN COSTEL (PRM) - Colegiul 4, Senat

 Giurgiu

TEODORESCU VALERIU (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

CĂPÂLNAŞ GAVRIL – EMIL (PRM) - Colegiul 2, Senat

 Hunedoara

POENAR IOAN (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

ANGHEL MARIANA (PRM) - Colegiul 2 Camera Deputaților

ANDRIONI ALIN- CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ŞCHIOPU IOAN- DOREL (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

ANDRONACHE EMANOEL (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

IONESCU TUDOR (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

ROMANESCU CLAUDIU- GRIGORE (PRM) = Colegiul 7, Camera Deputaților

RĂDOI MIRCEA- MARIAN (PRM) - Colegiul 1, Senat

POENAR CORNEL (PRM) - Colegiul 2, Senat

SICOE VIRGIL (PRM) - Colegiul 3, Senat

 Iași

LUPULEASA MIHAI-DANIEL (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

ZAMFIR CIPRIAN (PRM) - Colegiul 4, Senat

   Mehedinți

GORUN CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

LĂCĂTUŞU ION (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

DASCĂLU ŞTEFAN (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

DRĂGHIA ŞTEFAN- DANIEL (PRM) - Colegiul 1, Senat

CRISTEL ROBERT (PRM) - Colegiul 2, Senat

 Mureș

AMZA MĂRGĂRIT-CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

AVRAM IOAN-FLORIN (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

HURDUGACI EMANOIL (PRM) - Colegiul 7, Camera Deputaților

JÎRCAN IOAN (PRM) - Colegiul 8, Camera Deputaților

DRĂGULEŢ RĂZVAN-LAURENŢIU (PRM) – Colegiul, 1 Senat

PĂDUREAN SORIN-POMPEI (PRM) - Colegiul 2, Senat

DIACONESCU MARIA (PRM) - Colegiul 4, Senat

 Neamț

PANAINTESCU CONSTANTIN – ROMEO (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CREŢU NICULINA (PRM)  -Colegiul 2, Camera Deputaților

ATANASIU CRISTIAN – ŞTEFAN (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

ENACHE VASILE – DANIEL (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

BACOŞCĂ MAGDA REMUS (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

BADEA DUMITRU (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

GRIGORAŞ EUGEN – PAUL (PRM) - Colegiul 7 Camera Deputaților

NECULA COSTICĂ (PRM) - Colegiul 8, Camera Deputaților

CREŢU CONSTANTIN (PRM) – Colegiul, 1 Senat

ISACHE DOINIŢA (PRM) - Colegiul 2, Senat

ASAFTEI ION (PRM) - Colegiul 3, Senat

  Prahova

NEACŞU ALEXANDRU (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

PĂSCUŢ SPIRACHE (PRM) - Colegiul 10, Camera Deputaților

LUCA VASILE (PRM) - Colegiul 12, Camera Deputaților

CRĂESCU SILVIU (PRM) - Colegiul 1. Senat

   Sibiu

ROTĂRESCU EUGEN – NICOLAE (PRM) - Colegiul 3, Senat

 Suceava

JURAVLEA PETRU (PRM) - Colegiul 1, Camera Deputaților

CUCIUREANU OVIDIU (PRM) - Colegiul 3, Camera Deputaților

MERCORE PARASCHIVA (PRM) - Colegiul 4, Camera Deputaților

ANDREI ŞTEFAN (PRM) - Colegiul 5, Camera Deputaților

OHMT CARMEN-LAURA (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CUREA IONEL (PRM) - Colegiul 7, Camera Deputaților

ACATRINEI STELA (PRM) - Colegiul 1, Senat

ACATRINEI GHEORGHE (PRM) - Colegiul 2, Senat

MAGAZIN BRÎNDUŞA (PRM) - Colegiul 3, Senat

 Teleorman

NICULAE MARZAN (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Vâlcea

BATAGAN MARIUS (PRM) - Colegiul 1, Senat

  București

BALAN CONSTANTIN (PRM) - Colegiul 6, Camera Deputaților

VULPOIU DOREL (PRM) - Colegiul 7 , Camera Deputaților

PRELIPCEANU LUDMILA IOANA (PRM) - Colegiul 9, Camera Deputaților

LUNGU RUXANDRA- GEORGETA (PRM) - Colegiul 10, Camera Deputaților

UŢĂ ION (PRM) - Colegiul 12, Camera Deputaților

ŞERBAN MARIANA (PRM) - Colegiul 18, Camera Deputaților

CANTEA ION (PRM) - Colegiul 19, Camera Deputaților

BĂDINICI MARIAN-FLORIN-CORNELIU (PRM) - Colegiul 20, Camera Deputaților

RADU ADRIAN (PRM) - Colegiul 21, Camera Deputaților

STRĂUNEANU-GĂNGUȚ SORIN (PRM) - Colegiul 23, Camera Deputaților

POPESCU ADRIAN (PRM) - Colegiul 24, Camera Deputaților

BÂLDEA IOAN (PRM) - Colegiul 27, Camera Deputaților

DOBRESCU SEBASTIAN (PRM) - Colegiul 1, Senat

DUȚĂ GHEORGHE MARCEL (PRM) - Colegiul 2, Senat

STRĂINU EMIL (PRM) - Colegiul 6, Senat

BOȘCA GRIGORE (PRM) - Colegiul 7, Senat

DOBRESCU DĂNUŢ VASILE (PRM) - Colegiul 8, Senat

LĂZARESCU NICULINA (PRM) - Colegiul 9, Senat

ZAMFIRESCU DAN-DUMITRU (PRM) - Colegiul 10, Senat

IANCU GHEORGHE (PRM) - Colegiul 11, Senat

GHINULESCU OLIMPIU (PRM) - Colegiul 12, Senat

 Diaspora

EMCIUC NATALIA (PRM) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Partidul Ecologist Român

 Arad

BEJ IOAN-MARIUS (PER) - Colegiul 4, Camera Deputaților

MATICA CAMELIA-EMILIA (PER) - Colegiul 5, Camera Deputaților

AILOAIE GHEORGHE (PER) - Colegiul 2, Senat

 Argeș

TĂNASE NICOLAE-MARCEL (PER) - Colegiul 3, Camera Deputaților

DUMITRICĂ ANDREI (PER) - Colegiul 9, Camera Deputaților

SIMA CRISTIANA (PER) - Colegiul 2, Senat

SIMA VIRGIL (PER) - Colegiul 3. Senat

 Bacău

CONSTANTINESCU EDUARD-CĂTĂLIN (PER) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Bistrița-Năsaud

MARZA IOAN TEODOR (PER) - Colegiul 2, Camera Deputaților

 Botoșani

PETRU FILIP (PER) - Colegiul 1, Camera Deputaților

NELU CONOVARIU (PER) - Colegiul 2, Camera Deputaților

IONEL ONICIUC (PER) - Colegiul 3, Camera Deputaților

MIRCEA CRISTIAN HRIMIUC (PER) - Colegiul 4, Camera Deputaților

SERGIU ZVANCĂ (PER) - Colegiul 5, Camera Deputaților

BOGDAN MOROŞANU (PER) - Colegiul 6, Camera Deputaților

CONSTANTIN CĂTĂLIN ALEXIE (PER) - Colegiul 1, Senat

GHEORGHE IAVORENCIUC (PER) - Colegiul 2, Senat

 Covasna

TĂMAŞ VASILE-ANTONIE (PER) - Colegiul 1, Camera Deputaților

 Ialomița

RADU PAROS MIHĂIŢA (PER) – Colegiul1, Senat

 Iași

PÂSLARU CONSTANTIN (PER) - Colegiul 7, Camera Deputaților

CONSTANTINESCU RAZVAN (PER) - Colegiul 10, Camera Deputaților

TATARU GICA SEBASTIAN (PER) - Colegiul 9, Camera Deputaților

 Diaspora

GHIŢĂ NICULIŢA (PER) - Colegiul 4, Camera Deputaților

 Partidul Naţional Democrat Creştin

SAMOILĂ PIRĂU (Colegiul 3, Senat – Diaspora)

 Partidului Social Democrat al Muncitorilor

GHEORGHE JINGA (Colegiul, 4 Senat – Argeș)

 Partidul Alianţa Socialistă

IOAN BRANDUŞE (Colegiul 4, Senat – Hunedoara)

 Independenţi

ADRIAN GOCIU (Colegiul 4, Camera Deputaţilor – Timiş)

 Minorităţile naţionale

MIRCOVICI NICULAE – Uniunea Bulgară din Banat – România IBRAHIM IUSEIN – Uniunea Democrată Turcă din România GVOZDENOVICI SLAVOMIR– Uniunea Sârbilor din România      
VOTEAZA ARTICOLUL
   Pozitive: +1    Negative: 0

TOP STIRI CELE MAI...



comunicate de presa



Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Designed by PROGRAPHICS

Vezi versiunea de mobil a siteului

nxt.m