Oţelul Galaţi a pierdut la Braşov, cu 1-0

Liderul clasamentului Ligii I, Oţelul Galaţi, a fost învins azi, în deplasare, de FC Braşov, cu scorul de 1-0 (0-0). Unicul gol al partidei a fost înscris de căpitanul braşovenilor Robert Ilyeş, în minutul 90. Reuşita veteranului echipei de sub Tâmpa ar putea duce la schimbarea liderului, gălăţenii nemaiavând decât două puncte peste FC Timişoara, iar aceasta va juca mâine, de la ora 19.30, pe teren propriu, cu Steaua.

Oaspeţii au terminat partida cu un om mai puţin pe teren, întrucât mijlocaşul Răzvan Ochiroşii s-a accidentat, iar antrenorul Dorinel Munteanu efectuase toate cele trei schimbări regulamentare. În minutul 13, jocul a fost întrerupt câteva minute deoarece o petardă aruncată din tribună l-a atins pe mijlocaşul gălăţean Gabriel Paraschiv. Oţelul Galaţi se află tot pe prima traptă a clasamentului, cu 48 de puncte, iar FC Braşov ocupă treapta a zcea, cu 29 de puncte.