Naomi Osaka a câștigat US Open, pentru a doua oară

Naomi Osaka
Naomi Osaka

Naomi Osaka a reușit să câștige pentru a doua oară  US Open, după victoria împotriva Victoriei Azarenka, scor  1-6, 6-3, 6-3. Osaka va urca pe locul 3 WTA după victoria de la Flushing Meadows.

Victoria Azarenka a ratat şansa de a deveni a patra mamă care câştigă un turneu de Grand Slam. Naomi Osaka, (22 de ani) și fost lider mondial, a câştigat finala turneului de la Flushing Meadows după o oră şi 54 de minute.

După primul set pierdut cu 1-6, japoneza a reuşit să întoarcă meciul şi să plece acasă cu trofeul. Este al treilea turneu de Grand Slam pe care îl câştigă Osaka în carieră.

Pentru a savura victoria, Naomi Osaka s-a întins pe teren imediat după ce a reuşit punctul decisiv.