Mourinho îl bate pe Ferguson: Real o elimină pe Manchester din CL

Mourinho Ferguson

Finala din optimile Ligii Campionilor a fost câștigată de Real Madrid, în detrimentul celor de la Manchester United. După 1-1 în tur, pe Bernabeu, „diavolii” au condus acasă, dar băieții lui Mourinho au întors soarta calificării în numai trei minute.

Prima repriză de pe Old Trafford a fost destul de echilibrată, cu Real mai insistentă, dar cu ocaziile mai clare de partea lui United, care a lovit și bara prin Vidici. La pauză s-a intrat cu remiză albă, iar băieții lui Ferguson mergeau în sferturi în acel moment.

Imediat după reluare, în minutul 48, Sergio Ramos și-a trimis mingea în propria poartă, după o centrare a lui Nani. La nici zece minute după ce a contribuit la golul echipei sale, portughezul Nani a fost eliminat în urma unei intervenții asupra lui Arbeloa.

Omul în minus s-a resimțit pentru United, care nu a rezistat în inferioritate. În minutul 66, noul intrat, Modrici, restabilește egalitatea cu un șut superb din afara careului, pentru ca, după numai trei minute, Ronaldo să înscrie pentru calificarea Realului.

Manchester United: De Gea- Rafael, Rio Ferdinand, Vidic, Evra- Carrick, Cleverley- Nani, Welbeck, Giggs- Van Persie.

Rezerve: Lindegaard, J. Evans, Valencia, Young, Kagawa, Rooney, Chicharito.

Antrenor: Alex Ferguson

Real Madrid: Diego Lopez- Arbeloa, Varane, Sergio Ramos, Coentrao- Khedira, Xabi Alonso- Di Maria, Ozil, Cristiano Ronaldo- Higuain.

Rezerve: Adan, Pepe, Kaka, Benzema, Albiol, Modric, Callejon.

Antrenor: Jose Mourinho