Monica Niculescu, victorie excepțională la Luxemburg

Monica Niculescu și Patricia Țig s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Luxemburg (WTA) după 7-6 (4), 6-3 cu cuplul germano-ceh Anna-Lena Groenefeld/Kveta Peschke, cap de serie numărul trei.

Niculescu și Țig s-au impus într-o oră și 33 de minute. Ele vor juca în turul următor cu americancele Ashley Weinhold/Caitlin Whoriskey.

Niculescu s-a calificat, miercuri, și în sferturile probei de simplu, după 3-6, 7-5, 6-4 cu Francesca Schiavone. Următoarea adversară va fi daneza Caroline Wozniacki, a doua favorită, victorioasă cu 3-6, 6-2, 6-3 în fața germancei Sabine Lisicki în optimi. Wozniacki a câștigat toate cele șapte meciuri cu Niculescu, cel mai recent la US Open, cu 6-3, 6-1 în turul al treilea.