Monica Niculescu - Timea Bacsinszky, scor final la Wimbledon

MONICA NICULESCU - TIMEA BACSINSZKY, WIMBLEDON. Monica Niculescu, locul 47 WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în turul II de la Wimbledon de Timea Bacsinszky, locul 11 WTA, scor 6-4, 2-6, 2-6, într-o partidă care a început ieri, întreruptă însă din cauza ploii.

Monica Niculescu şi Timea Bacsinszky au reluat sâmbătă, după ora 13:00, partida întreruptă aseară din cauza ploii, la scorul de 1-1 la seturi, 1-0 pentru româncă în setul decisiv şi egalitate în game-ul secund.

După reluarea partidei, Bacsinszky s-a impus în 40 de minute. Elvețianca a făcut două break-uri și s-a calificat în turul III.

Duelul de vineri de la Wimbledon a fost cel de-al 7-lea între Monica Niculescu și Timea Bacsinszky, sportiva noastră câștigând patru.