MONICA NICULESCU s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon

Monica Niculescu s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon, după ce a trecut de Kristyna Pliskova.

Monica Niculescu s-a impus în minimum de seturi, scor 6-3, 7-5, după o partidă care a durat o oră și 45 de minute.

În primul set, Monica Niculescu a făcut un break, la scorul 4-3, decisiv pentru a prelua conducerea meciului.

În al doilea set, românca a început mai bine și a făcut break, dar cehoaica a egalat. La scorul de 5-4 pentru Pliskova, Monica Niculescu a salvat cinci mingi de set și a câștigat partida, scrie GSP.

VEZI ȘI: Simona Halep: Nu am nicio obligație față de nimeni din țara noastră