€ 5.0904
|
$ 4.3406
|
Curs valutar: € 5.0904
|
$ 4.3406
 

Statut magistraţi. Modificare, VOTATĂ. FLUIERĂTURI
Autor: Rodica Mitu

camera_deputatilor_79574300_43938800_64195400
 

Camera Deputaților a adoptat luni, 11 decembrie, modificările la Legea 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor.

Plenul Camerei Deputaților a aprobat cu 179 voturi „pentru” și 90 voturi „împotrivă” modificările dorite de coaliția PSD-ALDE-UDMR la statutul judecătorilor și magistraților. Inclusiv propunerile care stabilesc că procurorii pot fi controlați ierarhic și că statul este obligat să se îndrepte împotriva magistraților care produc prejudicii prin rea-credință sau gravă neglijență.  

Votul final asupra textului trebuia dat marți, însă s-a decis devansarea lui. 

Camera Deputaţilor este prima cameră sesizată în acest caz, urmând ca forul decizional să fie Senatul.

De asemenea, proiectul de modificare a Legii ANI a fost adoptat, în fluierăturile opoziției.

Raluca Turca a dorit să vorbească de la tribună. Iniţial, i s-a tăiat microfonul. "Tot ce aţi făcut ne duce cu paşi repezi spre dictatură. Vă sabotaţi propriul Guvern. Este inadmisibil", a spus Turcan.

[citeste si]

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close