Mihaela Buzărnescu, o nouă victorie la Eastbourne. Parcurs bun pentru româncă

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu şi germanca Anna-Lena Friedsam s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA pe iarbă de la Eastbourne (Anglia), dotat cu premii totale în valoare de 998.712 dolari, după ce s-au impus cu 6-4, 6-2 în faţa cuplului Nadia Kicenok (Ucraina)/Abigail Spears (SUA).

Buzărnescu şi Friedsam au obţinut victoria după 63 de minute, salvând toate cele 8 mingi de break de care au beneficiat adversarele.

Perechea româno-germană şi-a asigurat un cec de 8.109 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi va juca împotriva câştigătoarelor din meciul Arina Sabalenka (Belarus)/Daiana Iastremska (Ucraina) - Samantha Stosur (Australia)/Shuai Zhang (China/N.2).