MIAMI OPEN. Simona Halep, ADVERSARA din turul trei

Simona Halep s-a calificat, joi seară, în turul trei al turneului de la Miami. Românca va avea o adversară pe care a întâlnit-o de zece ori.

Simona Halep a câştigat joi meciul cu sportiva franceză Oceane Dodin (locul 98 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-5.

Partida a durat două ore şi cinci minute. În setul decisiv, românca a fost condusă cu 3-1 şi 4-2.

Simona Halep (26 de ani) şi-a pierdut de şase ori serviciul, dar a reuşit şapte break-uri. De cealaltă parte, Oceane Dodin (21 de ani) a comis nu mai puţin de 16 duble greşeli în meci.

Dodin a reuşit foarte multe puncte direct câştigătoare (raport 35-20), dar a comis de două ori mai multe erori neforţate decât Halep (52-26).

Cu cine joacă în etapa următoare

În turul trei al competiţiei din statul Florida, sportiva din România va evolua împotriva polonezei Agnieszka Radwanska (locul 32 WTA).

Bilanţul confruntărilor este 5-5, iar ultimul meci a fost câştigat de Halep în 2016, la Cincinnati, pe suprafaţă hard, scor 7-5, 6-1.