Maria Sharapova, eliminată de Angelique Kerber în turul 2 de la Stuttgart

Ziua de joi de la Stuttgart s-a încheiat cu surpriza turneului: Maria Sharapova, locul 2 WTA și principala favorită, a fost eliminată din competiție în turul secund, după ce a pierdut în trei seturi partida cu Angelique Kerber, scor 6-2, 5-7, 1-6.

Deşi a pierdut fără drept de apel primul set, scor 2-6, nemțoaica de pe locul 14 WTA nu a renunțat la luptă și a întors incredibil soarta partidei în favoarea ei. Kerber s-a agățat cu dinții de fiecare minge şi a reușit să o scoată din minți pe Sharapova cu insistenţa pe care a arătat-o punct după punct.

Nemțoaica s-a impus în setul secund cu 7-5, iar în decisiv a demolat-o cu 6-1 pe Sharapova, care a căzut fizic.

Jucătoarea din Rusia câştigase ultimele trei ediții ale turneului de la Stuttgart, după finale în care le-a întâlnit pe Victoria Azarenka (2012), Na Li (2013) şi Ana Ivanovic (2014).

Simona Halep trece pe locul 2 în lume!

Eliminarea timpurie de la Stuttgart o va afecta serios pe Maria Sharapova în clasamentul mondial. Începând de luni, rusoaica va fi depășită de Simona Halep, care va trece pe locul 2 WTA, în spatele Serenei Williams.