Urmărește emisiunea live

LIVETEXT: Sorana Cîrstea - Jelena Ostapenko, rezultat Beijing

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a fost eliminată de către Jelena Ostapenko, locul 8 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Beijing.

LIVETEXT:

SCOR: Sorana Cîrstea - Jelena Ostapenko (4/6, 4/6)

SETUL 2 (4/6):

Cîrstea - Ostapenko 4-6 Letona câștigă și setul secund.

Cîrstea - Ostapenko 4-5 Sorana nu cedează.

Cîrstea - Ostapenko 3-5 Jelena se impune după un nou game extrem de disputat.

Cîrstea - Ostapenko 3-4 Letona e tot mai aproape de victorie.

Cîrstea - Ostapenko 3-3 Jucătoarea noastră reușește să câștige pe serviciul adversarei și restabilește egalitatea.

Românca primește sfaturi de la antrenorul său. Este a doua oară în această partidă. Acesta o îndeamnă să joace mai agresiv.

Cîrstea - Ostepenko 2-3 Românca rămâne aproape de adversara sa.

Cîrstea - Ostapenko 1-3 Jelena se desprinde în setul al doilea după două retururi în fileu ale româncei la scorul de 40-40.

Cîrstea - Ostapenko 1-2 Sorana cedează ușor pe propriul serviciu și îi dă șansa adversarei să se distanțeze.

Cîrstea - Ostapenko 1-1 Letona își face și ea serviciu.

Cîrstea - Ostapenko 1-0 Sorana începe bine. Românca își face serviciu fără probleme.

SETUL 1 (4/6):

Cîrstea - Ostapenko 4-6 Letona câștigă primul set.

Cîrstea - Ostapenko 4-5 Românca servește mult mai bine și reușește să-și câștige pentru prima dată serviciul.

Cîrstea - Ostapenko 3-5 Sorana profită de problemele adversarei cu serviciul și face un nou break.

Cîrstea - Ostapenko 2-5 Letona se afla la un singur game de câștigarea setului.

Cîrstea - Ostapenko 2-4 Break al Soranei, care a pus în practică indicațiile date de antrenorul său.

Cîrstea - Ostapenko 1-4 Încă un break al letonei.

Cîrstea - Ostapenko 1-3 Jelena câștigă ușor game-ul.

Cîrstea - Ostapenko 1-2 Letona revine în avantaj după ce reușește un nou break.

Cîrstea - Ostapenko 1-1 Sorana își recuperează rapid break-ul după un game în care a pierdut un singur punct și pe care adversara sa l-a încheiat cu o dublă greşeală.

Cîrstea - Ostapenko 0-1 Letona începe meciul cu un break după ce românca ratează o şansă de game, la 40-30.

Jucătoarele au ieșit la încălzire.

------------

UPDATE 09:40 - Se joacă ultimul set, cel de al treilea, dintre Dimitrov - Bautista.

UPDATE: Partida va începe după ora 09:45.

09:25 - Meciul dintre româncă și Ostapenko se joacă după cel dintre Grigor Dimitrov - Roberto Bautista. În acest moment scorul se joacă setul al doilea, în care Bautista conduce. Primul set a fost câștigat de către Dimitrov.

---

Cele două s-au mai întâlnit o dată, în acest an, în turul al doilea al US Open. Atunci letona s-a impus cu scorul 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko au făcut pereche în proba de dublu a turneului de la Beijing, de unde au fost eliminate, în runda inaugurală, de cuplul format din Monica Niculescu şi Su-Wei Hsieh din Taiwan, scor 4-6, 3-6.

"Este o fată drăguţă şi o mare jucătoare şi cred că suntem prietene bune acum. Joacă la fel ca mine, cred, un tenis agresiv. La New York am avut câteva schimburi bune de mingi, aşa că sper ca mâine să avem un meci frumos", spunea Ostapenko despre Cîrstea.

Partida se va disputa după meciul dintre Grigor Dimitrov (Bulgaria) - Roberto Bautista Agut (Spania), care va începe la ora 7.30.