LIVETEXT: Simona Halep-Anastasia Pavlyuchenkova. Roma, optimi de finală

Simona Halep s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma după ce a învins-o pe Anastasia Pavliucenkova cu scorul 6-1, 4-6, 6-0.

SETUL 3 LIVETEXT:

Halep-Pavlyuchenkova 6-0. Simona Halep s-a concentrat în setul decisiv pe care și l-a adjudecat cu 6-0 în doar 25 de minute. În faza următoare, jucătoarea noastră va evolua cu Anett Kontaveit.

Halep-Pavlyuchenkova 5-0. Românca este la un game de câștigarea meciului după ce se desprinde în decisiv și conduce cu 6-1, 4-6, 5-0.

Halep-Pavlyuchenkova 4-0. Halep continuă în același ritm și urcă rapid la 6-1, 4-6, 4-0.

Halep-Pavlyuchenkova 3-0. Mult mai eficientă în setul decisiv, Halep reușește să-și câștige serviciul și conduce cu 6-1, 4-6, 3-0.

Halep-Pavlyuchenkova 2-0. Numărul 4 WTA pare convinsă că nu mai trebuie să repete greșelile comise în setul al doilea și face imediat breakul. Halep urmează să servească.

Halep-Pavlyuchenkova 1-0. Setul decisiv a început cu Simona Halep la serviciu, mult mai încrezătoare. Românca a început tare, cu un game câștigat fără probleme pe propriul serviciu.

SETUL 2 LIVETEXT:

Setul doi este câștigat de Anastasia Pavlyuchenkova.

Halep-Pavlyuchenkova 4-6. Game și set pentru rusoaica locul 17 WTA.

Halep-Pavlyuchenkova 4-5. Anastasia Pavlyucenkova este la un game de câștigarea setului după ce face breakul. Rusoaica are avantaj 5-4 și servește pentru set.

Halep-Pavlyuchenkova 4-4. Rusoaica de 25 de ani și locul 17 WTA nu-i permite Simonei să se desprindă, își câștigă serviciul și stabilește egalitatea la 4.

Halep-Pavlyuchenkova 4-3. Halep revine!

Halep-Pavlyuchenkova 3-3. Numărul 4 WTA nu scapă jocul din mână și realizează un nou break, al doilea din setul secund, și restabilește egalitatea, 3-3.

Halep-Pavlyuchenkova 2-3. Pavlyuchekova nu ratează ocazia să ia din nou avantajul în setul secund. Cahill coboară din tribună pentru a-i da sfaturi utile jucătoarei noastre.

Halep-Pavlyuchenkova 2-2. Halep nu îi mai dă voie adversarei sale să se despindă și face breakul după ce egalează la doi în setul secund la finalul unui game solid.

Halep-Pavlyuchenkova 1-2. După ce a mai cedat un game, Halep revine în joc și își câștigă seviciul.

Halep-Pavlyuchenkova 0-2. Rusoaica câștigă și setul al doilea.

Halep-Pavlyuchenkova 0-1. Rusoaica începe total diferit setul secund. Pavlyuchenkova face breakul și urmează să servească.

Setul 1 este câștigat de Simona Halep. 1-0 cu Anastasia Pavlyuchenkova

Halep-Pavlyuchenkova 6-1. Halep ajunge la toate mingile și câștigă în mare stil primul set cu Pavlyuchenkova. De altfel, este al treilea break reușit de româncă în primul set, pe care și-l trece în cont în doar 26 de minute de joc.

Halep-Pavlyuchenkova 5-1. Halep își câștigă serviciul cu un as. Jucătoarea noastră este la un game de câștigarea primului set.

Halep-Pavlyuchenkova 4-1. Multă siguranță în jocul Simonei Halep care reușește break-ul pentru a doua oară în set.

Halep-Pavlyuchenkova 3-1. Simona Halep îşi face serviciul și continuă să domine.

Halep-Pavlyuchenkova 2-1. Pavlyuchenkova apare pe tabelă.

Halep-Pavlyuchenkova 2-0. Început bun de partidă pentru Simona Halep care își câștigă imediat serviciul.

Halep-Pavlyuchenkova 1-0. Jucătoarea noastră servește bine și revine în primul game de la 0-30.

A început meciul cu Pavluchenkova la serviciu.

14:50 Cele două jucătoare sunt deja pe teren şi se încălzesc în aceste momente.

-știre inițială-

Meciul dintre cele două e programat al doilea pe arena Pietrangeli, cu începere după ora 13:30.

Halep şi Pavlyuchenkova s-au mai înfruntat de șase ori până acum, jucătoarea româncă impunându-se de fiecare dată.