LIVETEXT: Halep- Pliskova. Semifinale, Roland Garros

Simona Halep este în finala turneului de la Roland Garros după un meci spectacolos și o victorie meritată obținută împotriva Karolinei Pliskova.

LIVESCORE: Simona Halep- Karolina Pliskova 2-1 (la seturi)

Setul 3:

Halep-Pliskova 6-3. GAME! SET! MECI! Simona Halep este în FINALĂ

Halep-Pliskova 5-3. Rebreak pentru Simona Halep care va servi pentru MECI.

Halep-Pliskova 4-3. Pliskova face un break foarte important. Simona Halep este în dificultate.

Halep-Pliskova 4-2. Pliskova rămâne in extremis în meci, după cel mai lung game al meciului, în care Simona Halep a avut minge de set.

Halep-Pliskova 4-1. Pliskova a avut două mingi de break, însă Halep a revenit și se îndreaptă spre câștigarea meciului.

Halep-Pliskova 3-1. Halep face break-ul ! Avantaj important pentru finalul meciului.

Halep-Pliskova 2-1. Simona Halep pare să aibă un joc mai sigur decât adversara sa.

Halep-Pliskova 1-1. Game echilibrat pe care Pliskova îl câștigă în cele din urmă.

Halep-Pliskova 1-0. Început sigur pentru Simona Halep care câștigă la 15 primul game.

Setul 2:

Halep-Pliskova 3-6. Pliskova câștigă setul și egalează.

Halep-Pliskova 3-5. Simona Halep rămâne în set.

Halep-Pliskova 2-5. Pliskova se îndreaptă spre câștigarea setului.

Halep-Pliskova 2-4. Pliskova face primul său break.

Halep-Pliskova 2-3. Pliskova face cel mai bun game al meciului și câștigă la zero.

Halep-Pliskova 2-2. Simona Halep egalează după un joc în care își câștigă lejer serviciul.

Halep-Pliskova 1-2. Pliskova revine în avantaj

Halep-Pliskova 1-1. Simona Halep egalează, după un game câștigat la 30.

Halep-Pliskova 0-1. Pliskova își câștigă din nou cu dificultate serviciul după ce s-a ajuns la 40-40.

Setul 1:

Halep-Pliskova 6-4. Simona Halep își adjudecă primul set, după un joc foarte bun.

Halep-Pliskova 5-4. Simona Halep pierde game-ul după ce a avut două mingi de set.

Halep-Pliskova 5-3. Simona Halep își câștigă fără probleme serviciul, la 15 și se apropie de câștigarea setului.

Halep-Pliskova 4-3. Pliskova își câștigă foarte greu serviciul.

Halep-Pliskova 4-2. Simona Halep își păstrează avantajul.

Halep-Pliskova 3-2. Pliskova rămâne aproape, însă are handicapul unui serviciu pierdut.

Halep-Pliskova 3-1. Simona Halep își consolidează break-ul și se desprinde.

Halep-Pliskova 2-1. Simona Halep face primul break al meciului.

Halep-Pliskova 1-1. Simona egalează.

Halep-Pliskova 0-1. Un prim serviciu câștigat de Pliskova.

-Știrea inițială-

UPDATE: Ora meciului a fost schimbată, iar partida urmează să înceapă undeva în jurul orei 19:00.

Partida, care va fi găzduită de arena Philippe Chatrier, se va disputa joi, 8 iunie, nu înainte de ora 17:30.

Simona Halep are un avantaj moral în acest moment, dat de faptul că la ”general” conduce cu 4-1.

În 2015, Halep câştiga cu 6-4, 7-6 (4) în finală la Dubai, iar apoi se impunea şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 6-4. Anul trecut, Simona învingea cu 6-4, 7-5 în sferturi la Sydney, după care Pliskova se impunea în Cupa Davis, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, ultimul duel, disputat anul trecut, la Montreal, încheindu-se tot cu victoria româncei, 6-3, 6-3, în optimi.