LIVESCORE: Kazakhstan-România, de la ora 19:00

România a deschis marţi seria meciurilor din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale de Fotbal din 2018, care va avea loc în Rusia. Tricolorii nu au reuşit să obţină decât un punct în meciul disputat îm compania selecţionatei Kazakhstanului.  Scorul a fost unul alb, 0-0.

Kazakhstan-România s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Echipa tricoloră a scos doar un punct după un meci extraordinar de dur al echipei kazahe. Grigore şi Chipciu au ieşit accidentaţi după faulturi deosebit de dure ale adversarilor. Enache putea obţine toate cele trei puncte în minutul 88, însă a alunecat când mai avea doar câţiva centimetri până să introducă mingea în plasa porţii. În afara acestei ocazii de gol, şansele clare au lipsit pentru echipa reprezentativă a României.

România a început scorul în următoarea formulă:

Tătăruşanu-Benzar, Săpunaru, Grigore, Toşca,-Hoban, Răzvan Marin, Popa, Stanciu, Chipciu-Bogdan Stancu.

Iată cum s-a desfăşurat meciul:

Lovitura de start aparţine României, a început meciul.

min 8. Corner pentru România, după un început prudent pentru ambele echipe

min 9. Stancu şutează puţin pe lângă poartă. Prima ocazie de gol a meciului

min 16. Adi Popa ratează de puţin intercepţia în careu a unei pase de la Răzvan Marin. România ratează o şansă bună.

min 21. Ratare imensă pentru Kazakhstan. Atacantul kazah ratează din 5 metri.

min 22. Pierdere importantă pentru România. Căpitanul Dragoş Grigore se accidentează şi este înlocuit de Moţi în centrul apărării.

min 28. Şut puternic al lui Răzvan Marin. Mingea este scoasă cu greu de portarul kazah.

min 29. Mare ocazie de gol. Hoban loveşte cu capul însă mingea se loveşte de Adi Popa care scoate involuntar un gol ca şi făcut.

min 38. România este în atac, domină jocul, însă lipseşte luciditatea în faţa porţii.

min 40. Lovitură periculoasă de la aproximativ 25 de metri. Bate Stanciu, însă foarte slab.

Este pauză. Scorul este 0-0.

min 46. Locul lui Chipciu este luat de Enache. Chipciu a ieşit accidentat. Meci extrem de dur al Kazakhstanului, cu faulturi grosolane.

min 56. Început mai bun de repriză secundă pentru Kazakhstan. Fără ocazii, însă.

min 61. Acţiune bună a lui Adi Popa, driblează un jucător şi trage bine la colţul scurt. Mingea este însă apărată.

min 72. Continuă jocul dur al jucătorilor kazahi. România este în defensivă de mai multe minute.

min 75. Săpunaru se accidentează şi el după un cap în plină figură primit la marginea careului. Jocul Kazakhstanului pare mai degrabă unul scos din luptele de contact. Săpunaru revine totuşi în joc.

min 80. Kuat primeşte cartonaşul galben după un cot în figură aplicat lui Benzar.

min 84. Iese Adi Popa şi intră Florin Andone. România forţează atacul.

min 88. Ocazia meciului pentru România. Stancu intră în careu, se apropie de poartă, şutează, mingea ajunge la Enache, însă el alunecă şi pierde o secundă preţioasă. Mingea este respinsă de pe linia porţii de portar.