LIVE SCORE: Simona Halep-Petra Kvitova în Fed Cup

România și Cehia se află la egalitate, după prima zi din disputa din turul I în Grupa Mondială la Fed Cup, 1-1.  Simona Halep, locul 3 WTA, se va duela cu Petra Kvitova, locul 9 WTA.  În al doua partidă a zilei, Monica Niculescu, locul 37 WTA, se va întîlni cu Karlorina Pliksova, locul 13 WTA.

UPDATE: România conduce cu 2-1 Cehia. Monica Niculescu va încerca să aducă victoria României în Fed Cup.

Simona Halep și Petra Kvitova s-au duelat pînă acum de două ori, în turneele WTA, iar românca s-a impus de fiecare dată.

2-1. După un start perfect, Simona este condusă cu 2-1 în primul set de către Kvitova.

2-2. Game Halep: Simona iese învingătoare după un game care a durat șapte minute.

5-3. Simona joacă din ce în ce mai bine, forțând-o pe Kvitova să facă greșeli.

5-4. Cehoaica salvează o minge de set și rămîne în acest game.

6-4. Set Simona Halep. După 45 de minute, fileul a ajutat-o pe româncă să câștige ghemul și setul.

A început setul al doilea

1-0. Break Simona, după  un game care a durat 7 minute.

2-0. Game câștigat la zero de Simona.

2-1. Kvitova își adjudecă serviciul.

2-2. Break Kvitova

2-3. Game Kvitova, care câștigă  trei game-uri consecutive.

3-3. Simpona își adjudecă serviciul.

3-4.  Game Kvitova

3-5. Break adjudecat de Kvitova, aceasta fiind la un pas să-și adjudece setul al doilea. Este la serviciu.

3-6. Set câștigat de Petra Kvitova. Urmează setul decisiv.