LISTA senatorilor și deputaților din noul Parlament

Crişan Andreescu / 17 dec 2016 / 09:56 Salveaza PDF Comentarii

Biroul Electoral Central a anunţat rezultatele finale în urma  alegerilor parlamentare din 11 decembrie. 465 de senatori și deputați își vor ocupa fotoliile de parlamentari începând de săptămâna viitoare.

BUCUREŞTI

Camera Deputaţilor – 29 de locuri

PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru

USR: Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună, Tudor Rareş Pop

ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Anton

PNL: Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi

PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

Senat – 13 locuri

PSD: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă, Silvia Monica Dinică

PNL: Leon Dănăilă, Florin Câţu

ALDE: Călin Popescu Tăriceanu

PMP: Traian Băsescu

ALBA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

PSD: Ioan Dîrzu

Senat – 2 locuri

PNL: Alexandru Pereş

PSD: Valer-Daniel Breaz

ARAD

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

USR: Sergiu Cosmin Vlad

UDMR: Faragó Péter

Senat – 3 locuri

PSD: Mihai-Viorel Fifor

PNL: Cristina Ioan

USR: Adrian Wiener

ARGEŞ

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu, Nicolae Velcea

PNL: Bica Dănuţ

USR: Liviu Ionuţ Moşteanu

ALDE: Gerea Andrei-Dominic

Senat – 4 locuri

PSD: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

PNL: Popa Ioan

BACĂU

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu, Costel Neculai Dunava

PNL: Palăr Ionel, Lungu Tudoriţa

USR: Lucian Daniel Stanciu

ALDE: Avram Constantin

Senat – 4 locuri

PSD: Adrian-Dragoş Benea, Miron-Alexandru Smarandache

PNL: Fenechiu Daniel

ALDE: Ilie Viorel

BIHOR

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

PNL: Ghilea Gavrilă, Chereches Florica, Cupsa Ioan

UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

USR: Silviu Dehelean

Senat – 4 locuri

UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

PSD: Florian-Dorel Bodog

PNL: Popa Cornel

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Adriana Doina Pană, Vasile Daniel Suciu

PNL: Sighiartău Robert Ionatan

USR: Cristina-Ionela Iurişniţi

PMP: Ionuţ Simionca

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Deneş

ALDE: Simionca Ioan

BOTOŞANI

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru, Costel Lupaşcu

PNL: Achiţei Vasile Cristian

Senat – 3 locuri

PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

PNL: Şoptică Costel

BRAŞOV

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci

PNL: Mareş Mara, Andronache Gabriel

USR: Tudor Benga

UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

ALDE: Borza Remus-Adrian

Senat – 4 locuri

PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan

PNL: Zamfir Daniel Cătălin

USR: Allen Coliban

BRĂILA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Mihai Tudose, Nicu Niţă, Marilena Emilia Meiroşu

PNL: Ioniţă Antoneta, Varga Vasile

Senat – 2 locuri

PSD: Ion Rotaru

ALDE: Ruse Mihai

BUZĂU

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle

PNL: Romanescu Cristinel

PMP: Adrian Mocanu

Senat – 3 locuri

PSD: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea

PMP: Dorin-Valeriu Bădulescu

CARAŞ-SEVERIN

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan

PNL: Schelean-Şomfelean Valeria Daria

PMP: Ion Tăbugan

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Narcis Chisăliţă

PNL: Vela Ionel Marcel

CĂLĂRAŞI

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

PNL: Predoiu Marian Cătălin

PMP: George Sefer

Senat – 2 locuri

PSD: Paţurcă Roxana-Natalia

PNL: Filipescu Răducu George

CLUJ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

UDMR: Botond Csoma

ALDE: Steluta Cataniciu

Senat – 4 locuri

PSD: Vasile Ilea

PNL: Nicoară Marius Petre

USR: Remus Mihai Goţiu

UDMR: László Attila

CONSTANŢA

Camera Deputaţilor – 11 locuri

PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan

PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

USR: Stelian-Cristian Ion

UDMR: Antal Istvan

ALDE: Mircea Banias

PMP: Robert Turcescu

Senat – 5 locuri

PSD: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu

PNL: Chiţac Vergil

USR: Nicoleta-Ramona Dinu

COVASNA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

PMP: Octavian Goga

Senat – 2 locuri

UDMR: Fejér László-Ödön

PMP: Gheorghe Baciu

DÂMBOVIŢA

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă

PNL: Preda Cezar

USR: Dumitru Lupescu

Senat – 3 locuri

PSD: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean

PNL: Caracota Iancu

DOLJ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa

PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionuţ Marian

USR: Adrian-Claudiu Prisnel

ALDE: Ion Cupa

Senat – 4 locuri

PSD: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

PNL: Oprea Mario Ovidiu

GALAŢI

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit

PNL: Dobre Victor Paul

USR: Bogdan Ionel Rodeanu

ALDE: Eugen Durbacă

PMP: Cătălin Cristache

Senat – 4 locuri

PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

PNL: Stângă George Cătălin

USR: George-Edward Dircă

GIURGIU

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

ALDE: Petcu Toma Florin

Senat – 2 locuri

PSD: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu

GORJ

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin

PNL: Dan Vîlceanu

Senat – 2 locuri

PSD: Florin Cârciumaru

ALDE: Iriza Scarlat

HARGHITA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias, Sebestyen Csaba-Istvan

Senat – 2 locuri

UDMR: Verestóy Attila, Tánczos Barna

HUNEDOARA

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

PNL: Heiuş Lucian

ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

Senat – 3 locuri

PSD: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan

PNL: Hărău Eleonora Carmen

IALOMIŢA

Camera Deputaţilor - 4 locuri

PSD: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu

PNL: Gheorghe Tinel

Senat – 2 locuri

PSD: Marian Pavel

PMP: Gabi Ionaşcu

IAŞI

Camera Deputaţilor - 12 locuri

PSD: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

USR: Cosette-Paula Chichirău

ALDE: Varujan Vosganian

PMP: Petru Movilă

Senat – 5 locuri

PSD: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

PNL: Scântei Laura Iuliana

USR: Dan Lungu

ILFOV

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira

PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

USR: Cornel Zainea

Senat – 2 locuri

PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

PNL: Pauliuc Nicoleta

MARAMUREŞ

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei

PNL: Cherecheş Viorica

USR: Vlad Emanuel Duruş

UDMR: Apjok Norbert

PMP: Adrian Todoran

Senat – 3 locuri

PSD: Sorina Pintea

PMP: Severica Rodica Covaciu

MEHEDINŢI

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu

PNL: Popescu Virgil Daniel

Senat – 2 locuri

PSD: Liviu-Lucian Mazilu

ALDE: Sibinescu Ionut

MUREŞ

Camera Deputaţilor – 8 locuri

PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

PNL: Oprişcan Mihai Doru

USR: Lavinia Abu Amra

UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

PMP: Marius Paşcan

Senat – 4 locuri

PSD: Aurel-Horea Soporan

PNL: Chirteş Ioan Cristian

UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

NEAMŢ

Camera Deputaţilor – 8 locuri

PSD: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurenţiu

USR: Iulian Bulai

Senat – 3 locuri

PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

PNL: Ţapu Nazare Eugen

OLT

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu

PNL: Ştirbu Gigel Sorinel

ALDE: Niţă Mihai

Senat – 3 locuri

PSD: Paul Stănescu, Renică Diaconescu

PNL: Mirea Siminica

PRAHOVA

Camera Deputaţilor – 11 locuri

PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă

PNL: Ionescu George, Prisca Răzvan Sorin, Anastase Roberta Alma

USR: Dan Răzvan Rădulescu

ALDE: Gavrilescu Graţiela

PMP: Cătălina Bozianu

Senat – 5 locuri

PSD: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea

PNL: Dumitrescu Iulian

USR: George Nicolae Marussi

ALDE: Teodor Meleşcanu

SATU MARE

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

PNL: Nicoară Romeo Florin

UDMR: Magyar Lóránd, Erdei-Dolóczki István

Senat – 2 locuri

PSD: Gabriel-Beniamin Leş

UDMR: Turos Lóránd

SĂLAJ

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Iuliu Nosa

PNL: Bode Lucian Nicolae

UDMR: Seres Denes

PMP: Liviu Ioan Balint

Senat – 2 locuri

PSD: Gheorghe Pop

PMP: Vasile Cristian Lungu

SIBIU

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială

USR: Ilie-Dan Barna

Senat – 3 locuri

PSD: Viorel Arcaş, Nicolae Avram

PNL: Mircea Cazan

SUCEAVA

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici

PNL: Bălan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihălescul Dumitru

ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

Senat – 4 locuri

PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

PNL: Cadariu Constantin Daniel

ALDE: Niţă Ilie

TELEORMAN

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc

PNL: Calista Mara Daniela

ALDE: Calota Florica Ica

Senat – 2 locuri

PSD: Carmen Daniela Dan

PNL: Pîrvulescu Eugen

TIMIŞ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă

PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

USR: Cătălin Drulă

ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

PMP: Cornel Sămărtinean

Senat – 4 locuri

PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

PNL: Alina Gorghiu

USR: Nicu Fălcoi

TULCEA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

PNL: Gudu Vasile, Siscu George

Senat – 2 locuri

PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

PMP: Ion Ganea

VASLUI

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă

PNL: Olteanu Daniel

USR: Mihai-Cătălin Botez

PMP: Corneliu Bichineţ

Senat – 3 locuri

PSD: Gabriela Creţu, Doina Silistru

ALDE: Hadârcă Ion

VÂLCEA

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă

PNL: Buican Cristian

ALDE: Lovin Dumitru

Senat – 2 locuri

PSD: Bogdan Constantin Matei

PNL: Bulacu Romulus

VRANCEA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc

PNL: Ştefan Ion

Senat – 2 locuri

PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

PNL: Toma Cătălin Dumitru

DIASPORA

Camera Deputaţilor - 4 locuri

PNL: Mihai Voicu

USR: Manuel Costescu

PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu

Senat – 2 locuri

PNL: Viorel Riceard Badea

USR: Radu Mihail

Grupul minorităţilor naţionale, altele decât cea maghiară, din Camera Deputaţilor este format din:

Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak. (Sursa: Digi 24)

VOTEAZA ARTICOLUL

TOP STIRI CELE MAI...






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Vezi versiunea de mobil a siteului

nxt.de.h1