Liga Naţiunilor, rezultate. Serbia, victorie înaintea meciului cu România

Mihai Ciobanu / 08 sep 2018 / 08:58 Salveaza PDF Comentarii
Descriere foto:

Serbia a învins Lituania cu 1-0, în deplasare, într-un meci din Grupa a 4-a a Seriei C din Liga Naţiunilor la fotbal. 

Selecţionata Serbiei a învins reprezentativa Lituaniei cu scorul de 1-0, vineri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa a 4-a a Seriei C din Liga Naţiunilor la fotbal, din care face parte şi România. Dusan Tadic (31) a marcat singurul gol al partidei, din penalty, tot el ratând o lovitură de pedeapsă pe final (83). 

Turcia, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă acasă de Rusia, cu scorul de 2-1. Italia, echipă care a ratat calificarea la CM 2018, a fost ţinută în şah de Polonia, 1-1. Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, aliniază 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate şi pentru calificarea la EURO 2020. 

Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare. Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior. 

Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019

În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc. Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi).

Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020. România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania. 

Programul şi rezultatele meciurilor din prima etapă a Ligii Naţiunilor: 


Seria A 

Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda 
Joi 6 septembrie 
Germania - Franţa 0-0 

Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda 
Sâmbătă 8 septembrie 
Elveţia - Islanda (19,00) 

Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia 
Vineri 7 septembrie 
Italia - Polonia 1-1 
Au marcat: Jorginho 78 - penalty, respectiv Piotr Zielinski 40. 

Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia 
Sâmbătă 8 septembrie 
Anglia - Spania (21,45) 

Seria B 

Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia 
Joi 6 septembrie 
Cehia - Ucraina 1-2 
Au marcat: Patrik Schick 4, respectiv Evgheni Konoplianka 45+1, Aleksandr Zincenko 90+3. 

Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia 
Vineri 7 septembrie 
Turcia - Rusia 1-2 
Au marcat: Serdar Aziz 41, respectiv Denis Cerîşev 13, Artem Dziuba 49. 

Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord 
Sâmbătă 8 septembrie 
Irlanda de Nord - Bosnia-Herţegovina (16,00) 

Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca 
Joi 6 septembrie 
Ţara Galilor - Irlanda 4-1 
Au marcat: Tom Lawrence 6, Gareth Bale 18, Aaron Ramsey 37, Connor Roberts 55, respectiv Shaun Williams 66. 

Seria C 

Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel 
Vineri 7 septembrie 
Albania - Israel 1-0 
A marcat: Taulant Xhaka 55. 

Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia 
Sâmbătă 8 septembrie 
Finlanda - Ungaria (19,00) 
Estonia - Grecia (21,45) 

Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru 
Joi 6 septembrie 
Norvegia - Cipru 2-0 
A marcat: Stefan Johansen 21, 43. 

Slovenia - Bulgaria 1-2 
Au marcat: Miha Zajc 40, respectiv Bojidar Kraev 3, 59. 

Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania 
Vineri 7 septembrie 
Lituania - Serbia 0-1 
Au marcat: Dusan Tadic 38 - penalty. 
Dusan Tadic a ratat un penalty în min. 83. 

România - Muntenegru 0-0 

Seria D 

Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra 
Joi 6 septembrie 
Kazahstan - Georgia 0-2 
Au marcat: Ghiorghi Ceakvetadze 69, Serghei Malîi 74. 

Letonia - Andorra 0-0 

Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino 
Sâmbătă 8 septembrie 
Belarus - San Marino (19,00) 
Luxemburg - R. Moldova (21,45) 

Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo 
Vineri 7 septembrie 
Azerbaidjan - Kosovo 0-0 
Vineri 7 septembrie 
Insulele Feroe - Malta 3-1 
Au marcat: Joan Simun Edmundsson 31, Rene Joensen 38, Hallur Hansson 51, respectiv Michael Mifsud 42. 

Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar 

Joi 6 septembrie 

Armenia - Liechtenstein 2-1 
Au marcat: Marcos Pineiro Pizzelli 30, Tigran Barseghian 76, respectiv Sandro Wolfinger 33. 
Henrih Mhitarian (Armenia) a ratat un penalty în min. 69. 
Cartonaş roşu: Michele Polverino (Liechtenstein, 74). 

Gibraltar - Macedonia 0-2 
Au marcat: Ivan Trickovski 19, Ezgjan Alioski 35. 



Te-ar putea interesa








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2018 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.24