Liga Campionilor-Play-off: Real Madrid, lovitură pentru Wolfsburg

Real Madrid a întors situația în favoarea sa, marți seară, după meciul cu Wolfsburg, din play-off-ul Ligii Campionilor.

După ce a fost înfrântă în 6 aprilie de Wolfsburg cu 2-0, în deplasare, Real Madrid și-a luat revanșa acasă. Scorul de marți seară a fost de 3-0, astfel Real Madrid a întors situația în favoarea sa, cu un scor total de 3-2 pentru Real Madrid.

Cristiano Ronaldo a înscris toate cele trei goluri. Primele două la un minut diferență, în prima repriză, în minutele 16 și 17. Al treilea gol a fost dat în minutul 77. A fost un meci foarte bun. Wolfsburg nu a reușit să înscrie niciun gol în deplasare, dar a avut mai multe ocazii importante, cu 9 ocazii de gol- dintre care 3 șuturi pe poartă, 3 pe lângă poartă, 3 blocate- și 14 lovituri libere. Real Madrid a avut o posesie mai bună, de 66%, cu 16 ocazii de gol, 7 șuturi pe poartă, 5 pe lângă poartă și patru blocate. Doi jucători de la Wolfsburg nu vor juca în meciul următor. Ei sunt: Maximilian Arnold și Vieirinha.