Urmărește emisiunea live

Liga Campionilor: Manchester City a învins-o dramatic pe Borussia Dortmund

Manchester City a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1, marţi seara, pe teren propriu, după un finala dramatic, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Belgianul Kevin De Bruyne (19) a deschis scorul pentru echipa pregătită de Pep Guardiola, în urma unei erori a lui Emre Can, Borussia a egalat prin Marco Reus (84), servit de Erling Haaland, dar gazdele au smuls victoria în ultimul minut regulamentar, prin golul lui Phil Foden (90), din pasa lui Ilkay Gundogan, confirmat după arbitrajul video.

Meciul a fost condus de arbitrul român Ovidiu Haţegan. Borussia a mai fost aproape de gol prin Bellingham şi Haaland, dar de fiecare dată portarul Ederson s-a opus. Şi City a avut o şansă bună, însă Hitz l-a blocat pe Foden. Returul e programat în data de 14 aprilie.

Pe City of Manchester Stadium au jucat echipele: Manchester City: Ederson - Kyle Walker, Stones, Ruben Dias, Cancelo -Rodri, Gundogan - Mahrez, De Bruyne (căpitan), Foden - B. Silva (Gabriel Jesus, 59). Antrenor: Josep Guardiola.

Dortmund: Hitz - Morey (Meunier, 81), Akanji, Hummels, Guerreiro - Bellingham, Can, Dahoud (Delaney, 81) - Knauff (Reyna, 63), Haaland, Reus (căpitan). Antrenor: Edin Terzic. (Agerpres)