Liga Campionilor: Borussia Dortmund - Sevilla FC, scor final în optimile copmetiției

Borussia Dortmund a învins-o pe Sevilla FC cu scorul de 3-2 (3-1), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Andaluzii au deschis scorul destul de repede, prin Suso (7), cu un şut deviat de Hummels, dar Borussia a făcut o primă repriză excelentă şi a punctat de trei ori până la pauză, prin Mahmoud Dahoud (19) şi Erling Haaland (27, 43), norvegianul fiind şi coautor la primul gol al echipei sale. Ibericii păstrează şanse de accedere în faza următoare graţie golului reuşit pe final de olandezul Luuk de Jong (84).

Borussia vizează primul său sfert de finală în Liga Campionilor după 2017. Haaland a ajuns la 18 goluri în 13 partide în Champions League pentru RB Salzburg şi Dortmund. Borussia venea după ce pierduse trei meciuri în Bundesliga din ultimele patru jucate.

Echipa din Dortmund pierduse ultimele patru meciuri jucate în deplasare în optimile Ligii Campionilor. Manşa a doua va avea loc pe 9 martie, la Dortmund. Pe Stadionul Ramon Sanchez Pizjuan au evoluat echipele: Sevilla: Bounou - Jesus Navas (căpitan), Kounde, Diego Carlos, Escudero - Joan Jordan (Oscar Rodriguez, 72), Fernando, Rakitic (N. Gudelj, 46) - Suso (L. de Jong 60), En-Nesyri (Munir, 60), Papu Gomez (Oliver Torres, 60). Antrenor: Julen Lopetegui. Dortmund: Hitz - Morey, Akanji, Hummels, R. Guerreiro (Passlack, 77) - Dahoud (Meunier, 89), Emre Can, Bellingham - M. Reus (căpitan; Julian Brandt, 80), Haaland, Sancho. Antrenor: Edin Terzic. A arbitrat olandezul Danny Makkelie, potrivit Agerpres.