Luni, 9 august
Ora 18.30 Farul Constanța - Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Ora 21.30 Chindia Târgoviște - Dinamo București

Rapid București s-a impus în deplasare, în derby-ul nou promovatelor și e lideră în Liga 1

CS Mioveni și Rapid București s-au întâlnit vineri seara, în cea de a doua partidă a etaei a doua, a Ligii 1, în prezența unui număr mare de spectatori, printre care și destul de mulți suporteri bucureșteni. Rapid a învins cu 2-0, obținând a doua victorie consecutivă și preluând temporar șefia clasa

Giuleștenii au fost ofensivi din primul minut al meciului, Junior Morais șutând în plasa laterală la puțin timp după fluierul de start.

După două tentative de șut ale lui Blănaru, din poziții favorabile, argeșenii s-au văzut conduși după golul marcat de Dragoș Grigore, care a trimis cu capul în poartă mingea centrată din corner de Rareș Ilie.

La 10 minute de la reluare, Carnat a fost pus în situație de a marca, singur cu Popescu, dar a ales să paseze lui Bălan, care a înscris, cu poarta goală, cel de al doilea gol al său din acest sezon (0-2, min 55).

Rapid se instalează temporar în fruntea clasamentului Ligii 1, urmând să joace etapa viitoare acasă cu FC Constanța.

CS Mioveni rămâne la cota zero și are o deplasare grea, etapa viitoare, la Sepsi Sfântu Gheorghe.