€ 5.0904
|
$ 4.3406
|
Curs valutar: € 5.0904
|
$ 4.3406
 

JOLIDON, în insolvență. Datorii uriașe
Autor: Roxana Neagu

screen_shot_2015_06_19_at_7_15_37_pm_48263800
 

Tribunalul Cluj a decis. Jolidon a intrat în insolvență, transmite Digi 24. Producătorul de lenjerie intimă Jolidon are datorii foarte mari.

Cererea de intrare în insolvenţă a fost înaintată de mai mulţi creditori, printre care şi BCR. La sfârșitul lui 2014, Jolidon avea datorii de aproape de 260 de milioane de lei, de patru ori mai mari decât cifra de afaceri.

În 2014, afacerile s-au redus cu o treime, iar pierderile au fost de aproape 30 de ori mai mari decât în 2013. Jolidon are peste o mie de angajați.

Jolidon este o companie românească de lenjerie intimă, fondată în 1993, la Cluj Napoca. Compania se extinsese atât de mult încât nu doar distribuia produsele sale în Europa și Asia, dar a și deschis magazine în Franța, Ungaria și Italia, având în total peste o sută de puncte de vânzare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close