Irina Begu și Ana Bogdan, la US Open. Zi neagră pentru tenisul românesc

Irina Begu
Irina Begu

Jucătoarele române Irina Begu si Ana Bogdan au fost eliminate de la US Open.

Jucătoarele române Irina Begu si Ana Bogdan au fost eliminate, miercuri, în turul secund la US Open, ultimul turneu de tenis de Mare Slem din acest an, ce se desfăsoară la arenele Flushing Meadows.

Irina Begu (28 ani, locul 59 WTA) a fost învinsă în două seturi, 6-3, 6-1, de chinezoaica Wang Qiang (locul 52 WTA), în timp ce Ana Bogdan (25 ani, locul 83 WTA), a fost întrecută cu 6-2, 6-3 de cehoaica Karolina Pliskova, a opta favorită a competitiei.

Pentru calificarea în turul secund, Begu si Bogdan au intrat în posesia unui cec în valoare de 93.000 dolari.

Eliminările vin după ce Simona Halep, liderul mondial, a fost eliminată încă din primul tur, rezultatul Simonei fiind de departea cea mai mare surpriză de la US Open.

În prezent Sorana Cîrstea este singura sportivă care mai reprezintă România la US Open, ultimul tureneu de Grand Slam al anului.