Irina Begu a abandonat în primul tur la Nurnberg

Irina Begu
Irina Begu

Irina Begu a abandonat în primul tur la Nurnberg.

Irina Begu, a cincea favorită, a abandonat, luni, la scorul de 6-4, 3-3 pentru suedeza Johanna Larsson, în prima rundă a turneului WTA de la Nurnberg, Germania, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Irina Begu (27 ani, 41 WTA) a renunţat după o oră şi 19 minute de joc. Larsson (29 ani, 97 WTA) are acum 3-2 în meciurile directe cu românca, pe care a mai învins-o la Australian Open şi Cincinnati (ambele în 2016).

Irina Begu a fost condusă cu 2-0 şi 4-1 în primul set, a recuperat un break şi s-a apropiat la 4-5, dar a cedat primul set cu 4-6. În actul secund, românca a început foarte bine şi a condus cu 3-0, dar apoi a fost egalată şi a abandonat din motive medicale.

Irina Begu, care a făcut 3 duble greşeli, a avut un procentaj foarte scăzut la punctele cu primul serviciu, doar 47%. Sorana Cîrstea este a şasea favorită la Nurnberg şi va juca în primul tur cu germanca Andrea Petkovic, notează Agerpres.