Inter - Juventus, SCANDAL de rasism. Anchetă în Italia

Juventus
Juventus

Un nou scandal de rasism în Serie A, Italia, după derby-ul dintre Inter și Juventus.

Liga de fotbal din Italia a deschis o anchetă după meciul - Juventus - Inter, când francezul Blaise Matuidi a fost ţinta insultelor rasiste ale fanilor echipei antrenate de Luciano Spalletti.

Observatorii prezenţi pe San Siro au raportat către Liga Italiană faptul că în timpul meciului dintre Juventus şi Inter s-au auzit scandări cu discriminare rasială la adresa jucătorului Blaise Matuidi, informează Prosport.

Juventus a câştigat meciul cu 3-2, după un gol marcat în prelungiri de Gonzalo Higuain. Inter a jucat în 10 oameni după eliminarea lui Vecino.

Scandările ar fi venit din peluza ocupată de fanii lui Inter, în minutul 55 al meciului. Nu este pentru prima dată când Matuidi este ţinta atacurilor rasiste în Italia. Jucătorul în vârstă de 30 de ani a fost insultat în trecut şi de fanii lui Cagliari, iar clubul şi-a cerut ulterior iertare pentru comportamentul suporterilor, mai scrie sursa citată.