Handbal feminin: Norvegia, campioană europeană pentru a șaptea oară

Echipa Norvegiei a cucerit al șaptelea său titlu continental, duminică seara, la Goteborg, după ce a învins Olanda cu scorul de 30-29 (15-15), în finala Campionatului European - EURO 2016 - din Suedia.

Norvegia, campioana mondială și europeană en titre, mai câștigase aurul la Europene în 1998 (în Olanda), 2004, 2006, 2008, 2010, 2014.

Olanda, vicecampioana mondială, a reușit cea mai bună performanță la un Campionat European.

Prima parte a finalei a fost echilibrată, ambele echipe fiind la conducere. Olanda s-a desprins la 9-6 (13), după trei goluri consecutive, iar în min. 21 avantajul a crescut la patru goluri, 13-9. Norvegia a avut apoi o perioadă mai bună și a reușit să întoarcă scorul, marcând de cinci ori la rând, pentru 13-14 (26).

La pauză scorul a fost egal, 15-15, dar în repriza secundă scandinavele au reușit să ia avantaj de două goluri, 19-17 (35). Olanda a egalat, 19-19 (38), dar apoi Norvegia s-a dus la două goluri, 21-19 (40), iar apoi la patru goluri, 24-20 (43). Campioana en titre a avut în premieră avantaj de cinci goluri, 26-21 (46), dar Olanda nu a cedat și a recuperat gol cu gol, iar cu un minut și 54 de secunde înainte de final se apropiase la un singur gol, 30-29, într-un final dramatic.

Oftedal a ratat două atacuri pentru Norvegia, iar Polman pentru olandeze. Olanda a avut ultimul atac, când mai erau 5-6 secunde de joc, apărarea norvegiană a blocat prin fault, dar Snelder a greșit pasa la repunerea de la 9 metri și totul s-a încheiat.

Nora Mork, cu 12 goluri, a fost artizana acestui succes.

Au evoluat echipele:

Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo (9 mingi parate), Silje Solberg (5 mingi apărate) — Emilie Hegh Arntzen 3 goluri, Veronica Kristiansen 2, Nora Mork 12, Stine Oftedal 2, Malin Aune, Vilde Ingstad, Marit Malm Frafjord 5, Silje Waade 2, Amanda Kurtovic, Camilla Herrem 4, Sanna Solberg, Marta Tomac. Selecționer: Thorir Hergeirsson.

Olanda: Tess Wester (16 mingi parate), Jasmina Jankovic — Jessy Kramer, Laura van der Heijden 3, Debbie Bont, Lois Abbingh 3, Sanne van Olphen 2, Danick Snelder 6, Lynn Knippenborg, Yvette Broch 2, Maura Visser 1, Cornelia Groot 5, Kelly Dulfer, Michelle Goos 2, Angela Malestein 1, Estavana Polman 4. Selecționer: Helle Thomsen.

Au arbitrat rusoaicele Victoria Alpaidze și Tatiana Berezkina.

În finala mică, Franța a învins Danemarca, scor 25-22. România a ocupat locul 5, după 23-22 cu Germania, vineri. (Agerpres)