Handbal feminin. CSM Bucureşti, în grupele Ligii Campionilor

Bogdan Cotigă / 19 iun 2018 / 09:07 Salveaza PDF Comentarii
Descriere foto:

România va avea două reprezentante la startul sezonului 2018-2019 al Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, calificată direct în grupe, şi vicecampioana SCM Craiova, care a primit un wild card şi va evolua în turul preliminar, după ce a cucerit Cupa EHF.

Comitetul Executiv al EHF (forul european de handbal) a confirmat echipele care vor evolua în sezonul viitor al competiţiei, la reuniunea sa de la Glasgow, astfel că 14 echipe vor evolua direct în grupe, iar alte opt, printre care campioana din 1995/96, Podravka Koprivnica, câştigătoarea Cupei EHF, SCM Craiova, şi câştigătoarea Cupei Challenge, MKS Perla Lublin, se vor bate pentru alte două locuri, în turul preliminar din perioada 7-9 septembrie.

Cinci foste campioane, Gyori Audi ETO KC (Ungaria) - deţinătoarea titlului, Buducnost Podgorica (Muntenegru), Larvik (Norvegia), CSM Bucureşti (România) şi RK Krim Mercator Ljubljana (Slovenia), au fost confirmate pentru prima fază a grupelor, la care vor lua parte şi două debutante, ambele din Danemarca, Kobenhavn Handball şi Odense HC.

Comitetul Executiv al EHF a acordat patru wild card-uri unor echipe din Cupa EHF, astfel că Larvik şi Brest Bretagne Handball vor intra direct în grupe, iar SG BBM Bietigheim şi SCM Craiova în turul preliminar. Tragerea la sorţi a grupelor din cele două turnee preliminare va avea loc pe 27 iunie, iar tragerea la sorţi a grupelor se va desfăşura pe 29 iunie.

Echipe calificate direct în faza grupelor (14): Gyori Audi ETO KC (Ungaria), CSM Bucureşti (România), Buducnost Podgorica (Muntenegru), Rostov pe Don (Rusia), Metz Handball (Franţa), Kobenhavn Handball (Danemarca), Vipers Kristiansand (Norvegia), Thuringer HC (Germania), RK Krim Mercator Ljubljana (Slovenia), IK Savehof (Suedia), FTC-Rail Cargo Hungaria Budapesta (Ungaria), Odense HC (Danemarca), Brest Bretagne Handball (Franţa), Larvik HK (Norvegia); Echipe participante în turul preliminar (8): MKS Perla Lublin (Polonia), Podravka Vegeta Koprivnica (Croaţia), Jomi Salerno (Italia), Muratpaşa BSK (Turcia), Super Amara Bera Bera (Spania), ZORK Jagodina (Serbia), SCM Craiova (România), SG BBM Bietigheim (Germania). 



Te-ar putea interesa








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?


Copyright 2018 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.22