Halep, învinsă dramatic de Williams, într-un meci pe care l-a avut în mână

Simona Halep

Românca Simona Halep (locul 18 WTA) a pierdut dramatic meciul din turul trei al turneului de la Tokyo, împotriva americancei Venus Williams (locul 63 WTA).

Halep a început mai bine partida și a câștigat primul set cu 6-4. Williams a revenit și a câștigat cu 7-5 manșa secundă, astfel că s-a intrat în setul decisiv.

Românca a început perfect decisivul. A făcut break, și-a câștigat serviciul și a avut minge de 3-0. Însă americanca a revenit, și în loc de 3-0 pentru Simona, s-a făcut 3-2 pentru Williams. Halep a reușit să egaleze la 3, însă a fost ultimul game câștigat de ea. Venus a câștigat decisivul cu 6-3 și, cu 2-1 la seturi merge în faza următoare a turneului.