GRECIA - ROMÂNIA 3-1, în turul barajului pentru Mondial

România a pierdut cu 3-1 în fața Greciei, în turul barajului de calificare la Campionatul Mondial din 2014. Grecii au marcat prin Mitroglou ('14, '66) și Salpingidis ('21), în timp ce pentru "tricolori" a înscris Bogdan Stancu ('19). Pe lângă cele trei goluri, grecii au ratat cel puțin tot atâtea ocazii mari de a marca, în timp ce băieții lui Victor Pițurcă au jucat extrem de slab, nereușind să-și creeze nicio altă ocazie, în afară de gol.

UPDATE: - min. 90+5: Fluier final. Grecia câștigă cu 3-1 și este favorită pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2014. - min. 90+4: Samaras trimite cu capul puțin peste poarta lui Lobonț. - min. 90+3: Raț primește cartonaș galben pentru proteste. - min. 90+1: Lazăr îl faultează pe Holebas, primește al doilea galben și este elimintat. - min. 90: Arbitrul de rezervă arată patru minute de prelungire pentru repriza a doua. - min. 90: Grecii înscriu pentru 4-1, însă golul este anulat pentru ofsaid. - min. 88: Lazăr vede galben. - min. 86: Maxim intră în locul lui Tănase, iar Katsouranis este înlocuit de Samaris. - min. 80: Mitroglou este înlocuit de Gekas. - min. 77: Maniatis îi lasă locul lui Karagounis. - min. 74: Bourceanu și Torje sunt înlocuiți de Lazăr și Grozav. - min. 74: Torje centrează, Stancu reia din foarfecă, însă mingea trece peste poartă. - min. 71: Mitroglou este aproape de hat-trick, dar Lobonț se opune cu un reflex uimitor. - min. 69: Katsouranis este aproape de 4-1, dar nu reușește să trimită în poartă dintr-o poziție ideală, aflat la câțiva metri de linia porții. - min. 66: Mitroglou face dubla, după o lovitură liberă executată de Samaras și deviată de un coechipier. Vârful șutează din vole, printr-o execuție acrobatică, mingea este deviată de un fundaș român și intră în poarta lui Lobonț. Grecia - România 3-1. - min. 62: Katsouranis primește galben, după un fault dur asupra lui Marica. Grecul va fi suspendat în partida retur. - min. 58: Bourceanu își încearcă norocul de la 35 de metri de poartă, dar mingea trece mult pe lângă butul din stânga al lui Karnezis. - min. 53: Stancu cere penalty, însă arbitrul portughez nu îl ia în seamă. - min. 46: A început repriza a doua. - min. 45+1: Centralul fluieră finalul primei părți. Grecia conduce România cu 2-1, după golurile lui Mitroglou, Salpingidis și Stancu. - min. 45: Arbitrul de rezervă arată un minut de prelungire pentru prima repriză. - min. 44: După un corner al elenilor, Tănase irosește o șansă bună de contraatac a României, trimițând o pasă greșită. - min. 43: Goian primește cartonaș galben. - min. 42: Gardoș îl blochează bine pe Mitroglou în momentul șutului. - min. 40: Siovas îl faultează pe Marica și vede galben. - min. 39: Tănase verticalizează bine pentru Cociș, care trage peste poartă. - min. 37: Torje încearcă un nou șut de la distanță, la fel de slab ca primul. - min. 36: Torosidis scapă ușor de Tănase, dar șutează modest, pe lângă poarta lui Lobonț. - min. 35: Cociș vede și el galben, după un fault la Samaras. - min. 34: Urcat la învăluire, Mățel primește de la Torje și centrează, însă mingea ajunge în brațele lui Karnezis. - min. 28: Elenii ies bine pe contraatac, dar Lobonț reține șutul modest al lui Samaras. - min. 28: Marica trage de la marginea careului, dar mingea este blocată de un fundaș grec. - min. 26: Bourceanu primește cartonaș galben și va fi suspendat pentru meciul retur. - min. 21: Grecii reușesc o fază superbă. Samaras îi trimite lung lui Torosidis, care centrează din prima la Salpingidis, iar acesta reia din careul mic în poarta lui Lobonț. Grecia - România 2-1. - min. 19: Bogdan Stancu egalează cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată foarte bine de Torje. Grecia - România 1-1. - min. 17: Raț intervine bine în fața lui Tziolis. - min. 14: Grecia deschide scorul prin Mitroglou, care a profitat de o ieșire greșită la ofsaid a defensivei noastre. Salpingidis a aruncat o minge peste apărarea României, Mitrogloul a plecat dintr-o poziție suspectă de ofsaid și, scăpat singur cu Lobonț, l-a executat pe acesta din vole, la colțul lung. Reluările arată că Mitroglou a plecat din ofsaid, astfel că golul marcat de eleni ar fi trebuit anulat. Grecia - România 1-0. [caption id="attachment_389708" align="aligncenter" width="640"] Stop cadru care arată că primul gol al elenilor a fost înscris din ofsaid
Foto: captură România Tv[/caption] - min. 7: Torje trage de la distanță, dar mingea trece pe lângă poartă. - min. 4: Tricolorii pun pentru prima dată în pericol poarta lui Karnezis, după un moment de posesie prelungită. Torje a întors un adversar în flancul drept, a centrat în care, însă Marica a ratat preluarea, iar mingea a ajuns în brațele portarului elen. - min. 2: Grecii cer penalty, la o intervenție a lui Gardoș asupra lui Mitroglou - 21:45: A început Grecia - România, turul barajului de calificare la Campionatul Mondial din 2014. Hai România! ------------- Față de echipa anunțată ieri, echipa de start a României a suferit mai multe modificări. Victor Pițurcă îi preferă pe Lonbonț între buturi, în locul lui Tătărușanu, Cociș în locul lui Lazăr, în centrul liniei mediene, iar în spatele vârfului Marica apar Torje și Stancu, în locurile lui Nicoliță și Maxim. Echipele de start: România: Lobonţ - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Cociş - Torje, Stancu, Tănase - Marica. Rezerve: Pantilimon, Luchin, Grigore, Grozav, Lazăr, Latovlevici, Nicoliţă, Găman, Niculae, Hoban, Keşeru, Maxim. Antrenor: Victor Piţurcă. Grecia: Karnezis - Torosidis, Siovas, Papasthatopoulous, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Rezerve: Tzavelas, Manolas, Samaris, Karagounis, Vyntra, Kapino, Sifakis, Christodoulopoulos, Gekas, Ninis, Fortounis, Tachtsidis. Antrenor: Fernando Santos Arbitru: Pedro Proenca. Asistenţi: Bertino Cunha Miranda şi Jose Tiago Gracias Bolinhas Trigo (toţi din Portugalia) ------------- Echipele probabile de joi: Grecia: Karnezis - Torosidis, Siovas, Papasthatopoulous, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Rezerve: Sifakis, Kapino, Vyntra, Tzavellas, Manolas, Karagounis, Ninis, Christodoulopoulos, Fortounis, Tachtsidis, Samaris, Gekas. Antrenor: Fernando Santos. România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Lazăr - Nicoliţă, Maxim, Tănase - Marica. Rezerve: Lobonţ, Pantilimon, Luchin, Găman, Grigore, Latovlevici, Cociş, Hoban, Torje, Stancu, Grozav, Niculae, Keşeru. Antrenor: Victor Piţurcă.