Gabriela Ruse - Daria Saville, scor final în primul tur la US Open

Gabriela Ruse Foto: wta/ twitter

Gabriela Ruse a reușit să treacă de primul tur la US Open, după ce a reușit să o învingă pe australianca Daria Saville, scor 3-6, 6-2, 6-4.

Meciul a durat două ore şi 17 minute, iar la final, Ruse a izbucnit în lacrimi. Ruse a cedat primul set, dar a preluat conducerea în seturile 2 şi 3.

În vârstă de 24 de ani, Ruse, locul 101 WTA, nu disputase niciun meci pe hard, ultima partidă jucată fiind cea de la Hamburg, pe zgură, la mijlocul lunii trecute.

În turul doi, Ruse va da peste Cori Gauff (18 ani), SUA, favorita 12 a competiţiei.

Victoria Gabrielei Ruse vine în urma înfrângerii Simonei David în primul tur de către ucraineanca de 20 de ani, Daria Snigur, scor 2-6, 6-0. 4-6, de pe arena ‘Louis Armstrong’.

Tot în primul tur, Jaqueline Adina Cristian a fost eliminată de favorita 2, estonianca Anett Kontaveit, scor 3-6, 0-6.

Vezi și: Mats Wilander: Simona Halep nu mai simte aceeaşi nevoie de a câştiga

La US Open, Irina Begu (31 ani, 34 WTA) va avea o misiune foarte dificilă în primul tur la New York, contra belgiencei Elise Mertens (26 ani, 32 WTA), cap de serie numărul 32. Mertens s-a impus în toate cele trei meciuri directe.

Sorana Cîrstea (32 ani, 38 WTA) va primi replica germancei Laura Siegemund (34 ani, 216 WTA), scorul meciurilor directe fiind 1-1.